Drugie szkolenie dla domowych i fermowych przetwórców mleka 8-10 października 2010

Drugie szkolenie dla domowych i fermowych przetwórców mleka 8-10 października 2010

W dniach 8-10 października odbyło się drugie szkolenie dla farmerskich przetwórców mleka z całej Polski. W tej grupie było więcej osób, które już produkują sery i twarogi są w trakcie legalizacji działalności lub już otrzymały certyfikat weterynaryjny.

Kurs przebiegał podobnie jak ten pierwszy. Piątek był poświecony teorii. Uczestnicy zadawali wiele pytań dotyczących teorii i problemów przetwórstwa mleka. Duży nacisk został położony na znaczenie drobnoustrojów w procesie produkcyjnym. Omówiono grupy drobnoustrojów pożytecznych oraz szkodliwych oraz ich wpływ na przebieg procesów produkcji i dojrzewania serów i twarogów.

Dzień drugi poświęcony był zajęciom praktycznym. Wyprodukowano serek faisselle, serek charollais, wilgotny twaróg oraz ser podpuszczkowy. Uczestnicy zapoznali się z metodami oceny kwasowości mleka. Trenowali oznaczanie kwasowości metodą miareczkową. Obserwowali też metodę nakładania powłoki na ser dojrzewający.

W trakcie ćwiczeń była możliwość degustacji w/w produktów oraz ukwaszonej odpowiednimi kulturami aromatycznej, orzeźwiającej w smaku śmietany.

Kursanci przywieźli ze sobą próbki serów, które degustowano podczas wspólnej kolacji. Trzeba przyznać, że poziom jakościowy tych serów był więcej niż zadowalający.

Ostatniego dnia omawiano prawne i sanitarno-higieniczne aspekty produkcji farmerskiej i z mleka surowego.

Przedstawiono obowiązujące przepisy oraz wzory dokumentów niezbędnych dla zarejestrowania działalności Marginalnej, Lokalnej i Ograniczonej.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali zaświadczenie o ukończeniu kursu oraz pamiątkowe zdjęcie całej grupy i organizatorów.

Poniżej fotoreportaż ze szkolenia. Dla powiększenia zdjęć należy na nie kliknąć.