AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

Wiele się działo w FACEnetwork w 2014 roku.

Zaczęły wpływać składki członkowskie, co pozwoliło pokrycie najbardziej niezbędnych wydatków. Niestety środki pieniężne są nadal niewielkie i Komisja Europejska ora grupy robocze nadal pracują pro publico bono.

Komisja zbierała się w tym roku trzykrotnie:

28 marca we Freisingu koło Monachium

25 czerwca w Warszawie

6 listopada w Goudzie

Omawiano sprawy organizacyjne, budżetowe, strategie rozwoju i podejmowane działania. Akceptowano nowych członków. Kontynuowano działania lobbistyczne na rzecz członków.

20 czerwca delegacja Komisja spotkała się w Brukseli  w siedzibie DG SANCO z dyrektorem sekcji U4 panem Koen Van Dyck aby, omówić sprawy związane z przetargiem na poradnik, prezentując doświadczenie i mocne strony Sieci. Rozmawialiśmy również z panem Christophe Didion  z sekcji E4 na temat deklaracji żywieniowych na etykietach. Staramy się pilnować tego tematu, bardzo istotnego dla małych przetwórców.

To ostatnie spotkanie odbyło się w czasie 6 Europejskiego Kongresu Serowarów Farmerskich i Rzemieślniczych.  Wkrótce ukaże się reportaż z kongresu.

W podobnych terminach odbywały się posiedzenia grupy higieny. Głównym celem było kontynuowanie pracy nad koncepcją poradnika dobrych praktyk higienicznych oraz przygotowywanie się do przetargu na realizację takiego poradnika. Przetarg został ostatecznie ogłoszony we wrześniu br. Dzięki wcześniejszej pracy, byliśmy w stanie złożyć kompleksową, dobrze przygotowaną ofertę.

I właśnie wczoraj przyszła radosna wiadomość: WYGRALIŚMY!!!!!!!

W ciągu 2 najbliższych lat musimy przygotować taki poradnik, przetłumaczyć go na 23 języki UE, zaprezentować swoją pracę na forach krajowych i w Brukseli. W komitecie redakcyjnym jest kilkanaście osób z różnych krajów, kumulując kompetencje producentów, doradców technicznych, specjalistów od mikrobiologii i systemów jakościowych, inspektorów weterynarii.

Główne zadanie napisania poradnika zlecono 5-cio osobowej grupie eksperckiej, reprezentującej Hiszpanię, Niemcy, Francję, Anglię i Polskę. Autor miał zaszczyt znaleźć się w tej grupie.

Ten sukces nie byłby możliwy bez pracy i współpracy przedstawicieli wszystkich krajów tworzących FACEnetwork. Szczególne zasługi należy przypisać Yolande Mouleme, naszej pracowitej pszczółce z Francji, która włożyła najwięcej pracy w koordynację i przygotowanie oferty przetargowej.Yolande Mouleme i autor

Z mojej strony podziękowania należą się również Stowarzyszeniu Serowarów rodzinnych, bo dzięki temu, że przystąpiło ono do Sieci, Polska uzyskała pełne prawa członkowskie, a w konsekwencji ja będę mógł uczestniczyć w tym ambitnym i pożytecznym dla środowiska przedsięwzięciu.

 

Logowanie

Login:

Hasło:Created by TERABAJT