AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

 

Teacheesy jest projektem europejskim, finansowanym przez program Erasmus+ Unii Europejskiej

 

Dla farmerskich i rzemieślniczych producentów serów i produktów mleczarskich jakość oraz bezpieczeństwo ich produktów jest kwestią najwyższej wagi.  Przepisy prawne,  zawarte   w zestawie Europejskich Przepisów “Pakietu Higienicznego” wymagają od nich nie tylko wdrożenia ale również zatwierdzenia i udowodnienia, że w swoich zakładach stosują oni zasady bezpieczeństwa żywności.

 

W tym kontekście, FACEnetwork (Europejska Sieć Farmerskich i Rzemieślniczych Producentów Serów i Produktów Mleczarskich) zobowiązała się do realizacji dużego projektu w dwóch etapach:

 

1- Opracowanie unijnego Przewodnika dobrych praktyk higienicznych (GGHP), przeznaczonego szczególnie dla farmerskich i rzemieślniczych producentów serów i produktów mleczarskich. Ten pierwszy program miał miejsce w latach  2015-2016 i został sfinansowany przez Komisję Europejską. Poradnik został już oficjalnie zatwierdzony przez Komisję Europejską i wszystkie Państwa Członkowskie w grudniu 2016.

 

2- Przygotowanie obszernego programu sesji szkoleniowych, mającego na celu wspomaganie producentów   w stosowaniu tego branżowego poradnika. Ten etap to Projekt TEACHEESY. Projekt jest realizowany w okresie wrzesień 2017-sierpień 2019 i potrwa 24 miesiące.

Realizuje go 10 partnerów należących do FACEnetwork w 9 krajach Europy.

Jednym z partnerów tego projektu jest firma AGROVIS.

http://www.agrovis.eu/category/facenetwork/

Cele jakie stawia przed sobą zepół to dostarczenie organizacjom sieci FACEnetwork i centrom szkoleniowym odpowiednich metodologii oraz narzędzi szkoleniowych. W oparciu o te elementy, przyszli szkoleniowcy będą w stanie opracować i przeprowadzić zakrojony na szeroką skalę długoterminowy program szkoleniowy, zaadresowany do farmerskich i rzemieślniczych mleczarni w Europie.

Plan projektu obejmuje:

  • Opracowanie zestawów szkoleniowych w 24 językach
  • 6 spotkań międzynarodowych
  • 5 sesji treningowych dla techników
  • 10 spotkań informacyjnych dla osób zainteresowanych
  • 1 dedykowana strona internetowa

Jesienią bieżącego roku w pięciu krajach europejskich (Francji, Włoszech, Polsce, Niemczech, Hiszpanii) odbyły się próbne sesje treningowe mające na celu sprawdzenie przydatności materiałów szkoleniowych, przygotowanych przez zespół.

 

Polska sesja treningowa została zorganizowana przez AGROVIS i odbyła się w Lidzbarku Warmińskim, w dniach 23-25 października 2018. Wzięło w niej udział 13 osób: doświadczeni serowarzy farmerscy oraz doradcy technologiczni z całej Polski. Ponadto, w sesji uczestniczyli  jako obserwatorzy członkowie zespołu TEACHEESY z innych krajów europejskich:Anglii, Bułgari i Szwecji.

Wykładowcą i koordynatorem szkolenia był dr inż. Mirosław Sienkiewicz, pracownik firmy AGROVIS, uczestniczący w pracach zespołu.

 

W pierwszym dniu uczestnicy zapoznali się z historią  powstania i zawartością  Europejskiego Przewodnika Dobrych Praktyk Higienicznych  oraz częścią narzędzi edukacyjnych opracowanych przez zespół TEACHEESY. Te narzędzia to: prezentacje, wykresy, dokumenty, opisy, zdjęcia i filmy.

Drugi dzień uczestnicy spędzili w terenie, odwiedzając najpierw serownię „Ranczo FRontiera” a następnie Wytwórnię Serów „Tusinek”. Celem wizyt było skonfrontowanie stosowanych tam Systemów Zapewniania Bezpieczeństwa Żywności  z rekomendacjami zawartymi w  Europejskim Przewodnika Dobrych Praktyk Higienicznych oraz objaśnieniami w materiałach szkoleniowych.

 

Trzeciego dnia uczestnicy pracowali w zespołach wyciągając i prezenując opinie i wniosku z wizyt.

Prezentowano również kolejne materiały szkoleniowe.

Na zakończenie sesji uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa wystawione przez FACEnetwork.

Kolejnym etapem realizacji projektu TEACHEESY będzie spotkanie pdsumowujące doświadczenia zebrane podczas próbnych sesji na dwudniowym posiedzeniu zespołu w Utrechcie (Holandia) w drugiej połowie stycznia 2019.

Po korekcie i ostatecznym zatwierdzeniu materiałów, we wszystkich 9 krajach partnerów projektu  odbędą się sescje informacyjne dla szerszej  grupy zainteresowanych.

A jak było na szkoleniu zobaczcie sami.

Więcej informacji na: www.face-network.eu/teacheesy

informacje dotyczące projektu TEACHEESY: mirek.sienkiewicz@agrovis.eu

Pobierz w PDF

Logowanie

Login:

Hasło:Created by TERABAJT