Festiwal serów – Bra 2011

We włoskim Bra, w dniach 16-19 września 2011 odbyła się już ósma edycja festiwalu serów. Swoje wyroby prezentowało ponad 300 wystawców, nie tylko włoskich, ale również z całej Europy. Festiwal odwiedziło około 160 tysięcy amatorów sera. Wśród zwiedzających nie zabrakło Polaków.

Również firma Agrovis wraz z Slow Food®Varmia zorganizowało wyjazd na tę imprezę. Wzięli w niej udział członkowie Convivium Varmia, władze miasta i powiatu oraz nasi przyjaciele, mali serowarzy z całej Polski. Silna grupa liczyła około 30 osób. Spędziliśmy cały dzień w Bra, objadając się wszelkimi serami do granic wytrzymałości. Ponadto, odwiedziliśmy rodzinną winiarnię, która oprócz kilku gatunków win produkuje również grappę, czyli wódkę z wytłoczyn winogron.

Nie zabrakło również wizyty na koziej farmie, gdzie hodowane są kozy i produkowane świetne kozie sery farmerskie. Obie wizyty zakończyły się degustacją lokalnych wyrobów: wina i sera.

Naszą bazą był rodzinny hotel w małym włoskim uzdrowisku. Gościnni gospodarze bardzo pomogli w sprawnym zorganizowaniu tej wizyty, a podczas pobytu serwowali różne smakołyki lokalnej kuchni.

W drodze do Bra zatrzymaliśmy się na krótko w Mediolanie, zwiedzając zabytkowe centrum miasta.