AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

Na tej stronie znajdują się zdjęcia z życia Agrovis.

Aby obejrzeć zdjęcia wybierz z menu po prawej stronie kategorię.

Trujillo to małe 8 tysięczne, urokliwe miasteczko, położone w Hiszpanii, w regionie Extramadura. W dniach 28 kwietnia – 1 maja 2012 miał tam miejsce Krajowy Festiwal Sera (Feria Nacional del Queso). Była to już 27-ma edycja tej imprezy, która narodziła się w 1986 roku.

Chociaż głównym celem naszej podróży do Hiszpanii był udział w IV Kongresie Europejskiej Sieci Serowarów Farmerskich, to nie mogliśmy przepuścić takiej okazji i ostatniego dnia festiwalu dotarliśmy do Trujillo. Miejscem prezentacji serów był główny plac miasteczka zastawiony dużymi namiotami pod którymi kryły się przed deszczem i słońcem stoiska serowarów.

Duża część Hiszpanii to teren pofałdowany i skalisty, pokryty cienką warstwą darni i traw. Dlatego, w hodowli przeważają zwierzęta mniej wymagające, czyli owce i kozy pracowicie „strzyżące” skąpo porośnięte skaliste łąki. W konsekwencji, w ofercie serowarskiej sery owcze i kozie są spotykane nawet częściej niż krowie. W Trujillo było obecnych około 100 wystawców sera, a towarzyszyło im kilka stoisk z winami z prowincji Extramadura. Większość serów to sery twarde, długo-dojrzewające. Wiele z nich miało za sobą 4,6,9 lub 12 miesięcy dojrzewania. Zdarzały się też krążki dojrzewające 18, a nawet 24 miesiące.

Zwiedzający mogli w specjalnych punktach sprzedaży zakupić bony, które później wymieniali na stoiskach na kanapeczki z serem lub kubeczki wina. W tym roku ilość gości oszacowano na 15 tysięcy. Być może z powodu niesprzyjającej pogody, bo przeważnie było zimno i deszczowo.

Specjalnością prowincji są sery wyprodukowane przy użyciu wywaru z suszonych kwiatów ostu jako enzymu ścinającego mleko. Enzymy te mają bardzo silne właściwości proteolityczne, a ser podczas dojrzewania rozpływa się wewnątrz, tworząc kremową masę.

Pełni wrażeń udaliśmy się do Zafry, miejsca kongresu. Trzy dni kongresowe były bardzo pracowite, wypełnione wieloma obowiązkami. Omawiane tam tematy i podjęte decyzje będą miały doniosłe znaczenie dla rozwoju serowarstwa farmerskiego w Europie. Raport z kongresu będzie przedstawiony na seminarium podczas tegorocznego Festiwalu Serów Farmerskich i Tradycyjnych w Lidzbarku Warmińskim.

Autor: Agrovis Zdjęcia

Created by TERABAJT