AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

Festiwalone foto impresje – IV Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych

Czas biegnie szybko i była to już czwarta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Serów Farmerskich i Tradycyjnych „Czas na Ser” w Lidzbarku Warmińskim. W tym roku pogoda nie była naszym sprzymierzeńcem i trafiły się dwa wilgotne i dość zimne dni. Na szczęście festiwal ma już swoją renomę i nie przeszkodziło to seromaniakom z całej Polski, a także coraz liczniejszym gościom zagranicznym do przyjazdu do Lidzbarka i uczestnictwa w serowym święcie.
Tego roku pojawiła się rekordowa liczba 30 wystawców serów farmerskich, a kilku w ostatniej chwili musiało odwołać uczestnictwo z powodu nieprzewidzianych okoliczności. Po raz pierwszy jako wystawcy zaprezentowali się serowarzy z Litwy. Głównemu bohaterowi festiwalu, czyli serom, towarzyszyły stoiska z piwem niepasteryzowanym, miodami, nalewkami, polskim winem, wędlinami i tradycyjnym chlebem.
Po czwartej edycji możemy z dumą stwierdzić, że to największa w Polsce tematyczna impreza skierowana na promocję i rozwój tradycyjnego, małego serowarstwa i przetwórstwa mleka.
Pogoda nam niestraszna, bo wszystkie stoiska były solidnie zadaszone zapewniając komfort zarówno wystawcom, jak i zwiedzającym. My, jako organizatorzy, z zadowoleniem obserwujemy podnoszenie się jakości oferowanych serów. Przekłada się to z jednej strony na łatwiejszą sprzedaż, a z drugiej na większe bezpieczeństwo i zadowolenie klientów.
Jak zwykle, festiwal rozpoczął się od piątkowego seminarium, na którym byli obecni głównie serowarzy i osoby zawodowo zainteresowane problemami małego przetwórstwa mleka. Wysłuchano prezentacji przedstawiciela weterynarii wojewódzkiej z Olsztyna ora technologów francuskich mówiących o problemach produkcji serów miękkich pleśniowych. Całość zakończył warsztat smaku: „Sery Europy”, na którym zaprezentowano 6 serów z różnych krajów europejskich.
W sobotę i niedzielę można było uczestniczyć w warsztatach smaku dotyczących serów litewskich, francuskich i niemieckich. Można było dowiedzieć się jak wykorzystać ser w domowej kuchni, albo jak samemu zrobić w domu jogurt i kefir. Na dziedzińcu można było wziąć udział w pokazie kulinarnym i pod okiem prowadzących kucharzy, samemu „upichcić” serowe przysmaku. Oczywiście, nie zabrakło sławnej już serowej zupy festiwalowej. Niekorzystny klimat ocieplała nam nastrojowa, ciepła muzyka i śpiew w wykonaniu krakowskiego zespołu. Przed nami prace nad przygotowaniem 5 edycji festiwalu. Wierzymy, że jak co roku serowi amatorzy tłumnie spotkają się w Lidzbarku. A jak było w tym roku można się przekonać oglądając fotoreportaż.

Autor: Agrovis IV Festiwal Czas Na Ser!

Created by TERABAJT