AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

Na tej stronie znajdują się zdjęcia z życia Agrovis.

Aby obejrzeć zdjęcia wybierz z menu po prawej stronie kategorię.

Geograficznie, Bra to niewielka miejscowość położona we Włoszech, w regionie Piemontu. Miasto wraz z otaczającą je gminą zamieszkuje około 28 tysięcy osób.

Natomiast na mapie kulinarnej świata Bra to prawdziwa metropolia. Tutaj narodziła się idea ruchu Slow Food i powstałe na jej gruncie inicjatywy Slow Cities i Terra Madre. Tutaj, w pobliskim Pollenzo powstał Uniwersytet Nauk Gastronomicznych.

I tutaj wreszcie, od kilkunastu lat spotykają sie pasjonaci tradycyjnych serów produkowanych z surowego mleka w ramach organizowanego co dwa lata Festiwalu Serów. Festiwal organizowany jest przez miasto Bra, przy współudziale organizacji Slow Food.

W tym roku, w dniach 18-21 września odbył się już siódmy Festiwal. Pomimo kryzysowej sytuacji w gospodarce światowej zarówno wystawcy jak i zwiedzający stawili się tłumnie, opanowując całkowicie miasto na okres 4 dni. Liczbę gości oszacowano na rekordowe 160 tysięcy, w tym około 30% stanowili przybysze z zagranicy.

Na czas festiwalu całe centrum miasta jest zamykane dla ruchu kołowego, a ulice zamieniają się w jedno wielkie targowisko serów. Samochód trzeba zostawić na parkingu pod miastem i na teren targów dojechać specjalnym transportem. Stoiskom serów farmerskich towarzyszy wiele stoisk promujących regiony, organizacje producenckie, instytucje wspomagające rozwój naturalnego przetwórstwa, wydawnictwa itp.

Wśród wystawców dominowali Włosi, ale nie zabrakło przedstawicieli wielu krajów Europy, i nie tylko. Włochy są krajem, gdzie hoduje się dość sporo kóz i owiec, dlatego też prezentowano wiele gatunków serów z mleka owczego i koziego. Spotyka się też sery z mleka mieszanego.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się Wielka Sala Sera i Enoteka. Wejście wymagało długiego oczekiwania w kolejce i uiszczenia wejściowego w wysokości kilkunastu euro. W zamian, szczęśliwcy mogli skosztować wybranych zestawów wyjątkowych win i serów. Ogółem, 21 tysięcy zwiedzających zjadło tam przez 4 dni 900 kg sera i wypiło 9000 butelek wina.

Myśmy też tam byli, ser jedli, wino pili i marzyli, by kiedyś w Polsce zaistniała podobna impreza, chociażby w małym stopniu przypominająca to święto farmerskiego sera w Bra.

Autor: Agrovis Zdjęcia

Created by TERABAJT