AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

 

czas_dobrego_sera

I Festiwal Czas Na Ser!

Tyle było pracy, przygotowań, nerwów, niepewności, a już jest po wszystkim i pierwsza odsłona festiwalu poświęconego serom farmerskim „Czas Dobrego Sera”jest już za nami.
Mieliśmy wizję tego wydarzenia, ale brakowało doświadczenia w organizacji na taka skalę. Na szczęście nie zabrakło nam partnerów.
Festiwal odbył się dzięki wspólnej pracy Urzędu Miasta Lidzbark Warmiński, Stowarzyszenia Slow Food Polska i Hotelu „Krasicki” należącego do grupy Anders.
Ale wszystkie nasze pomysły i wysiłki na nic by się zdały, gdyby na przedzamczu lidzbarskiego zamku nie stawili się nasi serowarzy, główni bohaterowie festiwalu.
Impreza zaczęła się już w piątek rano, gdy do pracy przystąpiła siedmioosobowa komisja oceniająca ponad 40 produktów zgłoszonych do konkursu. Zadanie było bardzo trudne, bo trzeba było porównać rzeczy nieporównywalne, jako że każdy ser był indywidualnym efektem pracy. 25% stanowiły sery twarogowe i kwasowo-podpuszczkowe, krótko dojrzewające. Trzeba z zadowoleniem podkreślić, że wszystkie wyroby tej grupy prezentowały poziom co najmniej poprawny, z właściwie ukierunkowaną fermentacją mlekową.
Wśród serów podpuszczkowych, dojrzewających mieliśmy szeroką gamę różnych produktów, z dużym udziałem serów z mleka koziego. Tutaj poziom był bardziej zróżnicowany i obok serów bardzo wyróżniających się wyglądem i smakiem, zdarzały się też takie, w których dawało się odczuć efekty działalności bakterii zimnolubnych i tych z grupy coli.
Komisja oceniała sery anonimowe, oznaczone kolejnymi numerami. Ser mógł otrzymać maksymalnie 100 punktów, z tego 20 za wygląd, 30 za zapach i 50 za smak. Ocena końcowa była sumą ocen wszystkich jurorów.

W wyniku prac komisji uhonorowano następujące sery:
1. Nagroda główna: „Gouda farmerska z kozieradką” Lucyny i Sylwestra Wańczyków
2. Pierwsze miejsce w kategorii serów świeżych krótko dojrzewających: „Ser kozi Borowiecki” Jolanty i Pawła Pazdrowskich
3. Pierwsze miejsce w kategorii serów wędzonych: „Ser wędzony kozidymek” Honoraty i Tomasza Strubińskich
4. Wyróżnienie w kategorii innych wyrobów z mleka: „Chałwa kozia” Bożeny Sokołowskiej.

W piątek po południu miało miejsce seminarium poświęcone zagadnieniom serowarskim. W trakcie tego spotkania znawca serów z Włoch, Piero Sardo mówił o tym jak zrobić dobry ser farmerski, Giuseppe Privitera podzielił się doświadczeniami włoskich producentów sera z Sardynii, a Edward Bajko, prezes mleczarni „Spomlek” przedstawił osiągnięcia swojej firmy w dziedzinie produkcji serów długo dojrzewających w sposób naturalny.
Seminarium zakończyło się warsztatem smaku poprowadzonym przez Piero Sardo: „Jak degustować sery?” uczestnicy dostali talerzyki z 5 próbkami różnych serów i mogli poznać zasady właściwej oceny serów.
Dzień zakończył się uroczystą kolacja w Hotelowej restauracji, poprzedzoną ogłoszeniem wyników i wręczeniem dyplomów.

Sobota i niedziela to były dni otwartej sprzedaży. Imprezę otworzył oficjalnie Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Jacek Protas. Kupowano, smakowano i dyskutowano o serach. Dopisała i pogoda, i publiczność. Serom towarzyszyły stoiska z tradycyjnym pieczywem, lodami, niepasteryzowanym piwem i włoskimi winami. Można było kupić wyroby rękodzielnicze.
Kilka razy w ciągu dnia odbywały się warsztaty smaku, na które nie brakowało chętnych.
W fosie obok zamku zorganizowano plac zabaw z atrakcjami dla dzieci oraz ustawiono kącik z żywymi zwierzętami.
Klimat slowfoodowego festiwalu umiejętnie podkreślała nastrojowa muzyka w wykonaniu zespołu z Krakowa.
Szybko minęły te trzy dni i niestety trzeba było się rozstać, ale wszyscy obiecywali, że za rok spotkają się znowu!!!

PONIŻEJ KRÓTKI FOTOREPORTAŻ Z FESTIWALU.

Autor: Agrovis Podpuszczki i koagulanty, kultury bakterii! Zapraszamy do współpracy!

Logowanie

Login:

Hasło:Created by TERABAJT