
Druga edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Serów Farmerskich i Tradycyjnych już za nami. Według zgodnej opinii wystawców i zwiedzających było to doskonale zorganizowane, bogate w atrakcje prawdziwe święto smakoszy sera. Chwalono niezwykły klimat imprezy i serdeczna atmosferę. Na 20 stoiskach serowarskich, obleganych przez dwa festiwalowe dni, mali producenci z całej Polski zaprezentowali bogatą ofertę polskich serów z mleka krowiego, koziego i owczego. Smakowano, pytano, dyskutowano i oczywiście kupowano. Kolejne porcje serów szybko znikały w siatkach nabywców. Można także było zaopatrzyć się w tradycyjny chleb, mód, miody pitne, lody i ciasteczka. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty smaku. W ciągu dwóch dni, w dziewięciu sesjach uczestniczyło ponad 150 osób. Tylko w Lidzbarku można było spróbować smaku oryginalnych farmerskich serów z Francji i Szwajcarii, specjalnie sprowadzonych z na tę okazję. Opowiadali o nich specjaliści z Francji oraz szwajcarski serowar.
Wiele osób interesowało się samodzielną produkcją jogurtu oraz możliwością kulinarnego wykorzystania sera.
Inne atrakcje to Strefa Smakosza, w której wraz z talerzem francuskich serów można było spróbować jednego z 10 gatunków niepasteryzowanych piw. Oblegane było stoisko na którym szef kuchni Hotelu Krasicki na oczach widzów przygotowywał specjalną festiwalową zupę serową, którą następnie wraz z aktorką Edytą Olszówką częstował wszystkich chętnych.
Dzieci i dorośli uczestniczyli w konkursach rysunkowych i wiedzy o serze.
A wszystkim towarzyszyła dyskretna muzyka grupy z Krakowa, doskonale wpasowana w klimat festiwalu.
W piątek, w dniu przeznaczonym dla profesjonalistów, odbyło się sympozjum serowarskie w którym uczestniczyło 60 osób. Omawiano problemy istotne dla serowarstwa farmerskiego w Polsce i Europie. Specjaliści z Francji przedstawili sytuacje przetwórstwa farmerskiego we Francji oraz kilka ważnych problemów technologicznych. Przedstawiono też wyniki prac IV Kongresu Europejskiej Sieci Serowarów Farmerskich. Wieczorem podczas uroczystej kolacji ogłoszono wyniki konkursu i wręczono zwycięzcom nagrody.
Nagroda Główna dla Najlepszego Sera Festiwalu 2012 przypadła Małgorzacie Klaus-Wojas za „Ser Kozi Capra”.
Wszystko udało się wspaniale pomimo chwili grozy, którą sprawiła nam nieprzewidywalna pogoda. Niespodziewana wichura i silny deszcz w sobotę nad ranem spustoszyły festiwalowe stragany. Dzięki szybkiej decyzji dyrekcji Hotelu Krasicki imprezę błyskawicznie przeniesiono do obszernych podziemi hotelu.
Wszyscy uczestnicy wyczekują już z niecierpliwością trzeciej edycji, która odbędzie odbędzie się w Lidzbarku Warmińskim w dniach 7-9 czerwca 2013
-
Gala laureatów – II Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych
W piątkowy wieczór, o godzinie 20-tej, w Sali restauracyjnej Hotelu Krasicki zebrało się około 70 osób, aby uczestniczyć w ogłoszeniu wyników Konkursu na Najlepszy Ser Festiwalu oraz w degustacji smakołyków przygotowanych przez szefa hotelowej kuchni, Krzysztofa Mazurka.
Ceremonię wręczenia nagród poprowadził Bartek Zdanowicz. Jako pierwszy zabrał głos Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Artur Wajs, serdecznie witając wszystkich zebranych i życząc im wielu pozytywnych festiwalowych wrażeń.
Następnie na scenie pojawił się Mirek Sienkiewicz, członek jury, który zaprezentował pozostałych jurorów. Przyznano 3 nagrody w różnych kategoriach oraz nagrodę główną.
W tym roku z rąk Przewodniczącego Jury Jean-François Clémenta, otrzymała ją Małgorzata Klause-Wojas z firmy Capra-Campinos za „Ser kozi Capra” Pełne wyniki konkursu znajdują się na stronie w pliku „Wyniki konkursu na najlepszy ser festiwalu 2012”
Organizatorzy przyznali także dwa wyróżnienia specjalne:
– Agnieszce Kręglickiej za promowanie smaków żywności naturalnej, w tym serów, i życzliwe wspieranie idei festiwalu serów w Lidzbarku Warmińskim
-Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK za konsekwentną promocję i osiągnięcia w zachowaniu tradycji serowarskiej w warunkach produkcji przemysłowej.
Na koniec części oficjalnej został odczytany list gratulacyjny od Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacka Protasa.
A potem padano polskie białe wino z winnicy Jadwigi i Marcina Lorków i rozpoczęło się kilkugodzinne biesiadowanie. W mistrzowskiej ofercie szefa kuchni nie zabrakło oczywiście akcentów serowych. A jak było zobaczcie Państwo sami.

A PONIŻEJ, JAK ZWYKLE, KRÓTKI FOTOREPORTAŻ
Dla powiększenia zdjęć, proszę kliknąć dwukrotnie.
-
Wyniki konkursu na najlepszy ser – II Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych
W piątek, 1 czerwca, w godzinach 10-13 tej obradowało jury konkursu na najlepszy ser festiwalu 2012.
Skład jury:
1. Jean-François Clément – firma Actilait – Przewodniczący
2. Anna Wrońska – Redaktor naczelna miesięcznika „Kuchnia”
3. André Coquard – firma Coquard
4. Wojciech Styś – technolog w Spółdzielczej Mleczarni Spomlek
5. Mirosław Sienkiewicz – technolog, lider Slow Food® Varmia
Komisja oceniła 55 serów nadesłanych na konkurs według arkusza ocen zaproponowanego przez J.P. Clément, mającego duże doświadczenie w zakresie oceny organoleptycznej. Każdy ser mógł uzyskać w ocenie maksymalnie 100 punktów. Przyjęto zasadę, że zwycięzca będzie wyłoniony pośród serów, które uzyskały powyżej 70 punktów.
W tym roku przyznano cztery nagrody.
Nagroda Główna dla Najlepszego Sera Festiwalu 2012 przypadła Małgorzacie Klaus-Wojas za „Ser Kozi Capra”.
W kategorii serów dojrzewających przyznano dwie nagrody:
Dla Sylwii Szlandrowicz i Rusłana Kozynko za „Ser Owczy Dojrzewający”
Dla Lucyny i Sylwestra Wańczyków za „Ser Górski Sudecki”
W kategorii inne formy mleka nagrodę zdobyli Anna Łuczywek i Rafał Duszyński za „Jogurt Miodowo-Cytrynowy”.
Laureatom wręczono dyplomy podczas uroczystej kolacji. Zwycięzca nagrody głównej otrzymał dodatkowo puchar ufundowany przez Jacka Protasa, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
II Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych LIDZBARK WARMIŃSKI, 1-3 CZERWCA 2012 Piątek, 1czerwca, Hotel Krasicki**** 11.00-14.00 Obrady Komisji Konkursowej 14.30 Sympozjum serowarskie „Czas na Ser” skierowane do małych wytwórców i pasjonatów serów tradycyjnych 14.45 Prezentacja linii serów tradycyjnych „Old Poland” – przedstawiciel firmy Spomlek 15.10 Jak działa mleczarstwo farmerskie we Francji – Jean-Francois Clément „ACTILAIT”, szef laboratorium analizy sensorycznej produktów żywnościowych 15.40 Najważniejsze problemy technologiczne farmerskich producentów sera we Francji – André Coquard, właściciel firmy „Ets Coquard” obsługującej kilka tysięcy farm serowarskich we Francji 16.10 Przyszłość serowarstwa farmerskiego w Europie. Mirosław Sienkiewicz, lider Convivium Varmia Slow Food. Raport z IV Kongresu Europejskiej Sieci Farmerskich Producentów Sera. 17.00 Laboratorium Smaku – Prezentacja i komentowana degustacja serów francuskich. Prowadzenie: J.P. Clément, A. Coquard, M.Sienkiewicz 20.00 Ogłoszenie wyników konkursu na najlepszy ser festiwalu oraz wręczenie dyplomów 20.30 Uroczysta kolacja w historycznych podziemiach przedzamcza. II Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych LIDZBARK WARMIŃSKI, 1-3 CZERWCA 2012 Sobota, 2 czerwca, dziedziniec na przedzamczu 09.00 Oficjalne otwarcie festiwalu „Czas na Ser” otwarcie stoisk serowarskich: degustacja i sprzedaż serów miasteczko zabaw dla dzieci z konkursami i nagrodami zagrody z żywymi zwierzętami dającymi mleko degustacja festiwalowej zupy serowej w ogródku hotelowym namiot „Strefa Smakosza”, a w nim talerz serów w towarzystwie polskich piw niepasteryzowanych i polskich win 10.30 Warsztat smaku – Sery farmerskie ze Szwajcarii 11.30 Warsztat smaku – Jak zrobić smaczny i zdrowy jogurt w domu? 12.30 Warsztat smaku – Jak wykorzystać ser w kuchni? 14.00 Warsztat smaku – Sery farmerskie z Francji 16.00 Warsztat smaku – Jak zrobić smaczny i zdrowy jogurt w domu? 18.30 Zamknięcie stoisk Niedziela, 3 czerwca 09.00 Otwarcie stoisk z degustacją i sprzedażą serów (program jak w sobotę) 10.30 Warsztat smaku – Sery farmerskie ze Szwajcarii 11.30 Warsztat smaku – Jak zrobić smaczny i zdrowy jogurt w domu? 13.00 Warsztat smaku – Sery farmerskie z Francji 14.00 Warsztat smaku – Jak wykorzystać ser w kuchni? 15.00 Zakończenie festiwalu Organizator Gospodarz festiwalu Partner strategiczny Honorowy Pat
-
Opis serów degustowanych podczas warsztatów smak – II Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych
Opis serów degustowanych podczas warsztatów smaku
Sery szwajcarskie
1. Tomme d’Anniviers
Produkowany z surowego mleka krowiego, nisko dogrzewany. KonƐyƐtencje tego młodego,
dojrzewającego min. 4 tygodnie Ɛera, można ƐklaƐyĨikować pomiħdzy miħkkim a
półtwardym. Smak łagodny, kremowo-mleczny, przy dłużƐzym dojrzewaniu może Ɛiħ pojawić
pikantna nuta.
2. Raclette du Valais AOC
Ser z mleka krowiego surowego, dogrzewany do temperatury 38-42 stopni Celsjusza.
Dojrzewający min. 12 tygodni. KonƐyƐtencja pół-twardy. Wyjątkowy Ɛmak wybitnie mleczny,
lekko kwaskowy, Wyczuwalne nuty ziołowo-owocowe charakteryƐtyczne dla łąk z miejsca
swojego pochodzenia, Valais.
3. Le Gruyere
Produkowany z mleka krowiego nie poddawanego żadnej obróbce termicznej, dziħki temu
zachowuje Ɛwoją naturalną Ĩlorħ bakteryjną i wyjątkowy Ɛmak. Ser zaliczany do grupy Ɛerów
wyƐoko dogrzewanych, doƑć elaƐtyczny, z wiekiem nabiera kruchoƑci. Smak mocno
owocowy tym intenƐywniejƐzy im dłużƐzy czaƐ dojrzewania dochodzący do 24 mieƐiħcy.
4. Vacherin Friburgeois
Ser produkowany u Ɛwoich początków Ɛezonowo, z mleka krowiego Ɛurowego, z krów
wypasanych na wysokogórƐkich, letnich paƐtwiƐkach kantonu Fribourg. aliczany do Ɛerów
praƐowanych nie dogrzewanych. Jedyną metodą zamkniħcia ziarna, jeƐt mieƐzanie go po
proceƐie ciħcia Ɛkoagulowanej maƐy. Dojrzewanie trwa w zależnoƑci od miejsca produkcji od |
6-9 tygodni. Potrafi
delikatnie owocowy. |
zadziwić intenƐywnoƑcią i bogactwem Ɛmaku. Kremowo pikantny, |
1.Camembert
kremowej konsystencji, intensywny bukiet smakowo-zapachowy, nuta pieczarkowa oraz
lekka pikantnoƑć pochodząca od bakterii czerwonej mazi.
2. Bleu de chèvre
Ser kozi półtwardy z przeroƐtem niebieƐkiej pleƑni, produkowany z mleka pasteryzowanego
w okolicach Lyonu. Waga około 3 kg. W przekroju jaƐny, prawie biały. Wiek około 2 mieƐiące,
miążƐz lekko kruchy, ale doƑć łagodny, dobrze zharmonizowany z bardziej pikantną nutą
wƐkutek działania pleƑni Penicillum roqueforti.
3. Reblochon laitier
Ser miħkki z mleka krowiego surowego, nisko-dogrzewany, ale praƐowany. Dojrzewa około
6-8 tygodni. Waga około 0,5 kg. MiążƐz elaƐtyczny, kremowy. Smak Ƒmietankowy, łagodny.
W serach starszych bardziej wyrazisty. Produkowany w departamencie Savoie. |
-
Warsztaty smaku – II Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych
Wielkim powodzeniem cieszyły się warsztaty smaku. W sobotę i w niedzielę uczestniczyło w nich ponad 150 osób. Dawid Nestoruk, szef warszawskiej restauracji Magiel Cafe, podczas sobotniej prezentacji omawiał możliwości kulinarnego wykorzystania sera w kuchni. Natomiast w niedzielę prezentował różne warianty łączenia sera i wina.
Henryk Piękoś, serowar od lat pracujący w farmerskich mleczarniach w Szwajcarii, dwukrotnie prezentował 5 ciekawych gatunków farmerskich serów szwajcarskich, specjalnie wybranych i przywiezionych na festiwal. Szczególne zachwyty wzbudził 18 miesięczny ser gruyere. Okazało się, ze oprócz umiejętności serowarskich, pan Henryk posiada też zdolności narracji i jego prezentacje przeciągały się poza planowany czas.
Udało się też sprowadzić do Lidzbarka wyjątkowy zestaw serów francuskich o zróżnicowanych cechach smakowo-zapachowych, wyprodukowanych w większości z mleka surowego. Sery prezentowali i omawiali Jean-François Clement i André Coquard, goście festiwalu i wykładowcy na seminarium. Zaprezentowano 6 serów, w tym 4 z mleka krowiego, 1 z owczego i jeden z koziego. Wszystkie degustowane sery zostały przedstawione w pliku: Opis Degustowanych Serów.
Mirek Sienkiewicz przeprowadził 3 pogadanki na temat samodzielnej, domowej produkcji jogurtów i kefirów. Tak, jak podczas wszystkich prezentacji, tu również uczestnicy mogli degustować omawiane produkty. W biurze festiwalowym można było od razu nabyć niewielkie porcje kultur jogurtowych i kefirowych do użytku domowego.
Sobotnio- niedzielne warsztaty smaku, podobnie jak i piątkowe seminarium były elementem realizacji edukacyjne funkcji festiwalu, do której organizatorzy przywiązują dużą wagę.
A PONIŻEJ, JAK ZWYKLE, KRÓTKI FOTOREPORTAŻ
Dla powiększenia zdjęć, proszę kliknąć dwukrotnie.
-
Festiwalone foto impresje – II Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych
Więcej zdjęć znajdziecie Państwo w galerii.
Autor: Agrovis
Podpuszczki i koagulanty, kultury bakterii!
Zapraszamy do współpracy!