AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

III FESTIWAL SERÓW FARMERSKICH I TRADYCYJNYCH W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

czas_na_ser_logo_small

Szanowni Państwo,

Sporo pracy, przygotowań i uzgodnień, ale ostatecznie wszystko udało się doskonale i III Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych jest już za nami. Dopisali wystawcy (ponad 30 stoisk, w tym 23 serowarów), goście i.. pogoda. Było ciepło i słonecznie, ale z lekkim wiaterkiem.

Stragany rozłożyły się dookoła dziedzińca Hotelu KRASICKI, leżącego u stóp Zamku Biskupów Warmińskich. Królowały oczywiście sery farmerskie: krowie, owcze i kozie, ale nie brakowało produktów towarzyszących jak polskie wino, piwo niepasteryzowane, tradycyjny chleb, miody, nalewki i pasty do sera.

Dzięki zakupom nowych namiotów przez Urząd Miasta, zarówno wystawcy jak i zwiedzający, byli zabezpieczeni przed słońcem i deszczem.

festiwal2013

Wystawcy i zwiedzający mimowolnie kołysali się w rytm nastrojowej slowfoodowej muzyki w wykonaniu zespołu z Krakowa, który już na stałe wpisał się w krajobraz festiwalu. Wszędzie wąchano, smakowano, podjadano prezentowane sery, dyskutowano, pytano, wymieniano uwagi.

Oprócz smakowania i kupowania serów, goście mogli skosztować festiwalowej zupy serowej serwowanej przez szefa hotelowej kuchni. Ci, bardziej ciekawi serowych tajemnic mogli wziąć udział w warsztatach smaku. W tym roku prezentowano sery francuskie, litewskie i szwajcarskie. Można też było dowiedzieć się o ciekawych sposobach wykorzystania sera w kuchni oraz poznać tajniki domowej produkcji jogurtu. W warsztatach uczestniczyło około 200 osób.

Ciekawostką było małe stoisko serów francuskich, specjalnie sprowadzonych z okazji festiwalu. Zwiedzający wynosili zakupione produkty w festiwalowych torbach, a dzieci paradowały dumnie z festiwalowymi balonami.

Wszyscy amatorzy tradycyjnego serowarstwa umawiali się na kolejne spotkanie w Lidzbarku, dniach 6-8 czerwca 2014, podczas IV Ogólnopolskiego Festiwalu Serów farmerskich i Tradycyjnych.

Autor: Agrovis III Festiwal Czas Na Ser!

Created by TERABAJT