III Festiwal Czas Na Ser!

III FESTIWAL SERÓW FARMERSKICH I TRADYCYJNYCH W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

czas_na_ser_logo_small

Szanowni Państwo,

Sporo pracy, przygotowań i uzgodnień, ale ostatecznie wszystko udało się doskonale i III Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych jest już za nami. Dopisali wystawcy (ponad 30 stoisk, w tym 23 serowarów), goście i.. pogoda. Było ciepło i słonecznie, ale z lekkim wiaterkiem.

Stragany rozłożyły się dookoła dziedzińca Hotelu KRASICKI, leżącego u stóp Zamku Biskupów Warmińskich. Królowały oczywiście sery farmerskie: krowie, owcze i kozie, ale nie brakowało produktów towarzyszących jak polskie wino, piwo niepasteryzowane, tradycyjny chleb, miody, nalewki i pasty do sera.

Dzięki zakupom nowych namiotów przez Urząd Miasta, zarówno wystawcy jak i zwiedzający, byli zabezpieczeni przed słońcem i deszczem.

festiwal2013

Wystawcy i zwiedzający mimowolnie kołysali się w rytm nastrojowej slowfoodowej muzyki w wykonaniu zespołu z Krakowa, który już na stałe wpisał się w krajobraz festiwalu. Wszędzie wąchano, smakowano, podjadano prezentowane sery, dyskutowano, pytano, wymieniano uwagi.

Oprócz smakowania i kupowania serów, goście mogli skosztować festiwalowej zupy serowej serwowanej przez szefa hotelowej kuchni. Ci, bardziej ciekawi serowych tajemnic mogli wziąć udział w warsztatach smaku. W tym roku prezentowano sery francuskie, litewskie i szwajcarskie. Można też było dowiedzieć się o ciekawych sposobach wykorzystania sera w kuchni oraz poznać tajniki domowej produkcji jogurtu. W warsztatach uczestniczyło około 200 osób.

Ciekawostką było małe stoisko serów francuskich, specjalnie sprowadzonych z okazji festiwalu. Zwiedzający wynosili zakupione produkty w festiwalowych torbach, a dzieci paradowały dumnie z festiwalowymi balonami.

Wszyscy amatorzy tradycyjnego serowarstwa umawiali się na kolejne spotkanie w Lidzbarku, dniach 6-8 czerwca 2014, podczas IV Ogólnopolskiego Festiwalu Serów farmerskich i Tradycyjnych.