IV Festiwal Czas Na Ser!

IV FESTIWAL SERÓW FARMERSKICH I TRADYCYJNYCH W LIDZBARKU WARMIŃSKIM

czas_na_ser_logo_small (1)

Już po raz czwarty amatorzy tradycyjnych serów spotkają się w Lidzbarku Warmińskim na przedzamczu i dziedzińcu Hotelu KRASICKI na IV Ogólnopolskim Festiwalu Serów Farmerskich i tradycyjnych. Festiwal „Czas na Ser” to jedyna w Polsce impreza służąca odbudowie i rozwojowi tradycji serowarskiej oraz przywróceniu „zapomnianych smaków. To miejsce spotkań, wzajemnej edukacji i integracji środowiska małych producentów oraz miłośników tradycyjnych serów.

Festiwal buduje pozytywny wizerunek małych wytwórców, docenia ich wysiłek oraz promuje walory serów farmerskich i tradycyjnych, produkowanych zgodnie ze sztuką serowarską.

Pierwszy dzień przeznaczony jest dla producentów i osób głębiej zainteresowanych serowarstwem farmerskim i jego problemami. W ramach seminarium planowane są wystąpienia prelegentów z Francji i Polski, przedstawiciela nadzoru weterynaryjnego, przekazane będą informacje z prac Europejskiej Sieci Serowarów Farmerskich i Rzemieślniczych, organizacji reprezentującej interesy małych producentów w Europie i wspierającej merytorycznie festiwal w Lidzbarku.

Seminarium zakończy się warsztatem smaku z paletą unikatowych serów europejskich „Sery Europy”. Pierwszy dzień zakończy się uroczystą kolacją.

Kolejne dwa dni będą otwarte i skierowane do festiwalowych gości, którzy będą mogli próbować i kupować różne polskie sery farmerskie, dostępne na co dzień tylko na lokalnych rynkach. Będzie tez możliwość zakupu kilku serów francuskich.

Będą to unikatowe sery farmerskie lub rzemieślnicze, przeważnie z surowego mleka, dostępne tylko podczas festiwalowych dni.

W tym roku, po raz pierwszy będziemy gościć serowarów litewskich z ich własnym stoiskiem.

Dla zainteresowanych przygotowano szereg warsztatów smaku, podczas których będą mogli spróbować serów na co dzień niedostępnych na polskim rynku i wzbogacić swoją wiedzę o ich walorach i pochodzeniu. Będą warsztaty kulinarne oraz prezentacja dotycząca domowej produkcji mlecznych napojów fermentowanych.

Jak zwykle, festiwalowi będzie towarzyszyć szereg atrakcji dla dorosłych i dla dzieci oraz spokojna, nastrojowa festiwalowa muzyka. Ciesząc się na spotkanie z Państwem, kolejny raz zapraszamy w dniach 13-15 czerwca do Lidzbarka Warmińskiego – serowej stolicy Polski!

Organizatorzy: Urząd Miasta Lidzbark Warmiński, Hotel Krasicki, firma Agrovis.

www.czasnaser.pl, www.agrovis.eu, www.lidzbarkwarminski.pl, www.hotelkrasicki.pl