AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

FAQ, czyli często zadawane pytania.

Aby obejrzeć treść wybierz temat z menu po prawej stronie.

Jak i kiedy parafinować sery?

Sery dojrzewające bez kultur powierzchniowych, czyli na suchą skórkę, można parafinować na różnych etapach dojrzewania. Nie można tego robić, zanim w serze nie ustaną główne procesy fermentacyjne i wydzielanie serwatki. Najwcześniejszy można parafinować ser 7-10 dniowy.

Klasyczny sposób to parafinowanie sera dojrzałego przed wysyłką. Można też zaparafinować ser wcześniej, co upraszcza pielęgnację i obniża osuszkę. Niezależnie od momentu, w którym zdecydujemy się na parafinowanie, musimy absolutnie przestrzegać, aby skórka sera była sucha i czysta. W tym celu sery trzeba umyć, ewentualnie wyszczotkować i dokładnie wysuszyć. Jakakolwiek pozostałość wilgoci może być przyczyną rozwoju pleśni lub bakterii gnilnych, bądź też odpryskiwania nałożonej parafiny.

Parafinuje się w temperaturze 130 – 150°C (parafina nie może dymić). Skórka sera musi być sucha i czysta. Po wyjęciu z kąpieli parafina natychmiast twardnieje i po chwili już się nie lepi, ponieważ jej temperatura krzepnięcia 60 – 66°C. Temperatura parafinowania jest na tyle wysoka, że sterylizuje powierzchnię sera, pozbawiając ją ewentualnych pleśni i szkodliwych bakterii.

W praktyce, można obwiązać sery cienką nitką, żyłką i zanurzyć na 2-3 sekundy w parafinie – jak na zdjęciu, ale jakiś znak zawsze zostanie. Jeżeli ser nie waży zbyt dużo, można zrobić mały haczyk, z zagięciem pod kątem 90 stopni (kąt prosty). Do haczyka dowiązać coś cienkiego i mocnego. Haczyk wbić trochę w ser, na tyle, żeby utrzymał ser, ostrożnie zanurzyć, wyjąć i zdjąć z haczyka. Zakleić gorącą parafiną dziurkę po haczyku. Na stygnąca parafinę można szybko przykleić etykietkę lub znaczek z potrzebnymi informacjami.

parafinowanie (1)

Oferujemy parafinę koloru żółtego i czerwonego


Created by TERABAJT