Aby obejrzeć treść wybierz temat z menu po prawej stronie.
Często mali producenci stają przed problemem oceny wydatku danego produktu, tzn. nie wiedzą ile produktu mogą uzyskać z danej ilości mleka. Sprawia im to kłopoty z zamówieniem odpowiedniej ilości form, chust czy też ilości mleka do przerobu. Może się tu przydać parę ogólnych zależności.
1.Przy produkcji sera twardego z mleka normalizowanego, o zawartości 2,5-2,6 % tłuszczu, otrzymamy około 1 kg z 10 litrów mleka. Jeżeli ser produkowany jest z mleka nienormalizowanego, to 1 kg sera otrzymamy z 8-9 litrów mleka. Oczywiście wpływ ma też typ sera. Im bardziej twardy ser, tym drobniejsze krojenie, dłuższe mieszanie i dogrzewanie, a co z tym się wiąże, niższy wydatek.
2.Przy produkcji serów miękkich z mleka nienormalizowanego, gdzie obróbka jest skrócona i uproszczona, należy oczekiwać zużycia 5-6 litrów mleka na kilogram sera.
3.Przy produkcji serów podpuszczkowo-kwasowych, w zależności od zawartości tłuszczu, otrzymamy 1 kg sera z 4-6 litrów mleka.
4.Sery twarogowe potrzebują około 4-5 litrów mleka na 1 kg twarogu. Wydatek zależy od zawartości tłuszczu i stopnia wyprasowania twarogu.
5.Najwyższy wydatek osiąganie się przy produkcji serka fasselle. Potrzeba tylko 2 litry mleka na 1 kg serka.
6.Oczywiście, przy produkcji wyrobów tylko fermentowanych jak jogurt, zsiadłe mleko czy śmietana, ilość produktu równa się ilości surowca.