AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

Na tej stronie znajdują się informacje zawierające podstawy teorii i porady praktyczne przydatne dla domowych i fermowych producentów wyrobów mleczarskich, przede wszystkim serów.

Uwaga: Porady podzielone są na dwa zakresy tematyczne: technologiczne i prawne. Dział ten będzie sukcesywnie wzbogacany o materiały zamieszczane w oparciu o wiedzę i doświadczenie autorów oraz odpowiadające na zapotrzebowanie klientów.

Jogurt to jeden z najstarszych produktów mleczarskich. jogurt domowy, jogurt, jogurty, jogurt domowy agrovis, jogurt domowy, podpuszczka, twarogi domowe, jogurt domowy, formy do sera, mleczarstwo fermowe, bakterie mleczarskie, sprzęt serowarski, Wywodzi się z terenów dzisiejszej Bułgarii, gdzie w otoczeniu występowały specyficzna bakterie. Tradycyjny jogurt powstaje przez ukwaszenie mleka za pomocą kultur zawierających paciorkowce i laseczki kwasu mlekowego. Produkt ma smak wyrazisty, kwaskowaty, orzeźwiający.
jog1

Przemysł mleczarski w poszukiwaniu możliwości rozszerzenia palety smaków i przedłużenia przydatności do spożycia wprowadził wiele modyfikacji w procesie produkcji, inne szczepy bakterii, stabilizatory, aromaty itp.

Tradycyjny jogurt produkuje się z mleka surowego, bądź pasteryzowanego w temperaturze 90 – 95 °C przez 3 – 5 minut, jeżeli nie ma pewności, co do nieobecności bakterii chorobotwórczych. Jakakolwiek obecność antybiotyków jest niedozwolona.

Jeżeli chcemy uzyskać jogurt o bardziej zwięzłej konsystencji, to można dodać 2-4 % mleka w proszku, aby podnieść suchą masę beztłuszczową do 10 -12%. jogurt domowy, jogurt, jogurty, jogurt domowy agrovis, jogurt domowy, podpuszczka, twarogi domowe, jogurt domowy, formy do sera, mleczarstwo fermowe, bakterie mleczarskie, sprzęt serowarski, Zawartość tłuszczu zależy od indywidualnych upodobań.

Po pasteryzacji mleko schładza się do temperatury inkubacji 45 °C. Zazwyczaj dodaje się 2 – 3 % kultur jogurtowych i dokładnie miesza. Od tego momentu mamy do wyboru dwie drogi dalszego postępowania.
jog2

1.Jogurt termostatowy

Zaszczepione mleko przelewamy od razu do pojemników docelowych i inkubujemy je w temperaturze 42 – 45 °C przez 5 – 10 godz., jogurt domowy, jogurt, jogurty, jogurt domowy agrovis, jogurt domowy, podpuszczka, twarogi domowe, jogurt domowy, formy do sera, mleczarstwo fermowe, bakterie mleczarskie, sprzęt serowarski, do czasu wystąpienia delikatnego skrzepu, po czym schładzamy do około 4 °C. Przed rozlewem można dodać do mleka aromatu czy cukru, lub pulpy owocowej na dno pojemników.

2.Jogurt zbiornikowy (mieszany)

Mleko po dodaniu kultur mleczarskich zostawiamy do skrzepnięcia w tym samym pojemniku. Parametry procesu są takie same jak dla jogurtu termostatowego. Po uzyskaniu skrzepu, który musi być nieco mocniejszy, mieszamy go do czasu uzyskania w miarę jednorodnej masy. Możemy wówczas wymieszać go z ewentualnymi dodatkami, a następnie rozlać do końcowych opakowań i schłodzić. Należy unikać przekwaszania jogurtu, ponieważ nadmiar kwasu nadaje produktowi zbyt ostry smak i przyśpiesza synerezę serwatki , która pojawia się na powierzchni produktu. Ze względu na skład kultury jogurtowej, ilość wytworzonego kwasu mlekowego może być większa niż w przypadku innych produktów fermentowanych.
jog5

Autor: Agrovis Porady Technologiczne

Created by TERABAJT