Parafina do pokrywania sera

Kolory: żółta, czerwona, czarna. Cena 25 zł/kg.
parafina

Parafinowanie:

Sery dojrzewające bez kultur powierzchniowych, czyli na suchą skórkę, można parafinować na różnych etapach dojrzewania. Nie można tego robić, zanim w serze nie ustaną główne procesy fermentacyjne i wydzielanie serwatki. Najwcześniejszy można parafinować ser 7-10 dniowy.

Klasyczny sposób to parafinowanie sera dojrzałego przed wysyłką. Można też zaparafinować ser wcześniej, co upraszcza pielęgnację i obniża osuszkę. Niezależnie od momentu, w którym zdecydujemy się na parafinowanie, musimy absolutnie przestrzegać, aby skórka sera była sucha i czysta. W tym celu sery trzeba umyć, ewentualnie wyszczotkować i dokładnie wysuszyć. Jakakolwiek pozostałość wilgoci może być przyczyną rozwoju pleśni lub bakterii gnilnych, bądź też odpryskiwania nałożonej parafiny.

Parafinuje się w temperaturze 130 – 150°C (parafina nie może dymić). Skórka sera musi być sucha i czysta. Po wyjęciu z kąpieli parafina natychmiast twardnieje i po chwili już się nie lepi, ponieważ jej temperatura krzepnięcia 60 – 66°C. Temperatura parafinowania jest na tyle wysoka, że sterylizuje powierzchnię sera, pozbawiając ją ewentualnych pleśni i szkodliwych bakterii.

W praktyce, można obwiązać sery cienką nitką, żyłką i zanurzyć na 2-3 sekundy w parafinie – jak na zdjęciu, ale jakiś znak zawsze zostanie. Jeżeli ser nie waży zbyt dużo, można zrobić mały haczyk, z zagięciem pod kątem 90 stopni (kąt prosty). Do haczyka dowiązać coś cienkiego i mocnego. Haczyk wbić trochę w ser, na tyle, żeby utrzymał ser, ostrożnie zanurzyć, wyjąć i zdjąć z haczyka. Zakleić gorącą parafiną dziurkę po haczyku. Na stygnąca parafinę można szybko przykleić etykietkę lub znaczek z potrzebnymi informacjami.
parafinowanie

Oferujemy parafinę koloru żółtego i czerwonego