Pierwsze szkolenie dla domowych i fermowych przetwórców mleka 1-3 października 2010

Pierwsze szkolenie dla domowych i fermowych przetwórców mleka 1-3 października 2010

W dniach 1-3 października Firma AGROVIS przeprowadziła pierwsze szkolenie dla osób zainteresowanych domowym i farmerskim przerobem mleka. Uczestnicy przyjechali z całej Polski.

Kurs trwał 2,5 dnia. Piątek przeznaczony był na szkolenie teoretyczne. Podczas wykładów przekazano niezbędne minimum wiedzy technologicznej związanej z pozyskiwaniem mleka, składem mleka i znaczeniem jego poszczególnych składników.

Duży nacisk został położony na znaczenie drobnoustrojów w procesie produkcyjnym. Omówiono grupy bakterii pożytecznych oraz szkodliwych oraz ich wpływ na przebieg procesów produkcji i dojrzewania serów i twarogów.

Następnie uczestnicy poznali mechanizm działania podpuszczki, różne rodzaje skrzepów w mleku i metody oceny surowca możliwe do przeprowadzenia w warunkach domowych. Na zakończenie sesji omówiono dokładnie poszczególne etapy produkcji serów i twarogów oraz sposoby kontrolo procesu.

Dzień drugi poświęcony był zajęciom praktycznym. Wyprodukowano serek faisselle, serek charollais, wilgotny twaróg oraz ser podpuszczkowy. Uczestnicy zapoznali się z metodami oceny kwasowości mleka. Sami ćwiczyli oznaczanie kwasowości metodą miareczkową. Obserwowali też metodę nakładania powłoki na ser dojrzewający.

W trakcie ćwiczeń była możliwość degustacji w/w produktów oraz ukwaszonej odpowiednimi kulturami aromatycznej, orzeźwiającej w smaku śmietany.

Przez cały czas trwała ożywiona dyskusja, którą kontynuowano wieczorem, w czasie wspólnego posiłku w restauracji w centrum miasta.

Ostatniego dnia, w niedzielę przedstawiono prawne i sanitarno-higieniczne aspekty produkcji farmerskiej. Przedstawiono przepisy oraz wzory dokumentów niezbędnych dla zarejestrowania działalności Marginalnej, Lokalnej i Ograniczonej, tzw. MOL-a.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali zaświadczenie o ukończeniu kursu oraz pamiątkowe zdjęcie całej grupy i organizatorów.