AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

Na tej stronie znajdują się zdjęcia z życia Agrovis.

Aby obejrzeć zdjęcia wybierz z menu po prawej stronie kategorię.

Pod koniec lutego wybraliśmy się do Paryża na doroczny Salon Sera i Produktów Mleczarskich. Jest to najpoważniejsze wydarzenie gromadzące co roku wielu wystawców serów farmerskich i rzemieślniczych. W tym roku swoje wyroby prezentowało ponad 150 wystawców, przede wszystkim francuskich, ale byli też obecni przedstawiciele z Hiszpanii, Belgii, Anglii, Irlandii, Szwajcarii i Włoch. Zdecydowana większość prezentowanych serów pochodziła z mleka surowego, nienormalizowanego, ale zawsze z dodatkiem odpowiednich kultur bakteryjnych. Wszystkie sery były odpowiednio oznakowane, a etykiety zawierały wymagane przepisami informacje. Francja słynie z bogactwa gatunków sera, o czym można było się przekonać także podczas salonu. Obfitość serów twardych, miękkich, kwasowo-podpuszczkowych, z pleśnią i mazią mogła przyprawić o ból głowy.

W trakcie wizyty mieliśmy też istotne spotkanie z naszym partnerem francuskim ACTILAIT, dotyczące różnych aspektów naszej współpracy, w tym możliwości szkoleń dla polskich serowarów farmerskich we Francji.

Wreszcie dane było mi spróbować legendarnego wręcz sera Mont d’Or (Złota góra), który dojrzewa w obręczy z łyka świerkowego. Ser pokryty jest grubym kożuchem pleśni, który należy rozerwać, aby dostać się do kremowego , półpłynnego wnętrza, które nabiera się na drewnianą łyżeczkę lub kawałek bagietki (Mniam!). Inny interesujący ser to Morbier, który składa się z dwóch warstw, oddzielonych warstwą popiołu drzewnego. Ser jest dość miękki, z wyczuwalnym posmakiem mazi.

I na koniec parę słów o trzecim oryginalnym serze: Tete de Moine, pochodzącym ze Szwajcarii. Jest to niewielki cylindryczny ser, o aromatycznym, dość pikantnym smaku, dojrzewający około 4 miesięcy. Serwuje się go nabijając centralnie na bolec i strugając wiórki obracając wkoło specjalne blaszkowate ostrze, po pełnym obrocie powstaje strużyna w postaci kwiatu goździka.

Autor: Agrovis Zdjęcia

Created by TERABAJT