Salon Smaku – Turyn 2010

Minęły 2 lata i znów wybraliśmy się do Turynu na kolejny, ósmy już Salone del Gusto, czyli Salon Smaku. W tym roku impreza trwała 5 dni i w tym czasie odwiedziło ją ponad 200 tysięcy osób, z tego 30% stanowili goście zagraniczni. Pod względem frekwencji był to rekordowy Salon w całej historii. Również po stronie wystawców padł rekord i przyjechało ich 910.

Po raz pierwszy Polska urządziła stoisko narodowe, które cieszyło się sporym zainteresowaniem zwiedzających. Można tam było popróbować, piwa, gęsiny, kiełbas, serów, miodów i soków. Cały teren wystawowy zmienił się w jeden wielki jarmark z dziesiątkami różnych smaków i zapachów. Jednym z głównych bohaterów był ser, w dziesiątkach kształtów i smaków. Większość serów została wyprodukowana z mleka surowego, według tradycyjnych receptur i była pielęgnowana w sposób naturalny.

Oprócz Salonu smaku odwiedziliśmy też jarmark w miejscowości Asti. W krajach Zachodniej Europy jest powszechnym zjawiskiem, że w określone dni tygodnia, wybrane ulice lub place udostępniane są lokalnym wytwórcom żywności, w celu możliwości bezpośredniej sprzedaży. Taka forma handlu pozwala przywrócić dawne, bezpośrednie relacje pomiędzy sprzedającym i kupującym. Dzięki temu tradycyjne, lokalne, pracochłonne produkty mają szanse przetrwania i Bronia naszego prawa do smaku.

Końcowym etapem pobytu była wizyta w centralnej dojrzewalni sera. W tym miejscu dojrzewa wiele gatunków sera produkowanych przez drobnych, wytwórców farmerskich. Sery są skupowane i pielęgnowane przez załogę dojrzewalni. Średni czas dojrzewania wynosi około 6 miesięcy. Sery dojrzewają z udziałem mikroflory powierzchniowej: pleśni, drożdży i bakterii mazi. Odpowiednia wilgotność zapewniana jest poprzez system drewnianych półotwartych drewnianych rur, rozprowadzających wodę z małego źródełka po całej dojrzewalni. Półki są tylko z niemalowanego drewna, najlepszego materiału do dojrzewania sera. Szkoda, że w Polsce niektóre służby kontrolne uparcie zwalczają drewno w serowni.

Poniżej krótki fotoreportaż z pobytu. W celu powiększenia zdjęcia należy kliknąć na nie dwukrotnie.