AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

VI Kongres Europejskiej Sieci Farmerskich i Rzemieślniczych Producentów Serów i Produktów Mleczarskich

W dniach 5-8 Listopada 2014 w holenderskiej Goudzie odbył się kolejny kongres europejskiej braci serowarskiej. Kongres zorganizowali Holendrzy w ramach obchodów 100-lecia istnienia organizacji serowarów farmerskich w Holandii.
Trzydniowe spotkanie przebiegało następująco:
Pierwszego dnia odbyło się sympozjum serowarskie podczas którego wygłoszono 9 referatów dotyczących problemów farmerskiego przetwórstwa mleka, aspektów zdrowotnych i zagrożeń zdrowotnych.

W przerwie na lunch uczestnicy mieli okazję degustować ponad 60 różnych serów europejskich z krajów członkowskich FACEnetwork, w tym 6 serów z Polski. Bufet został perfekcyjnie zaplanowany i przygotowany przez organizatorów. Towarzyszyły mu naturalne, smakowite pieczywo oraz odpowiednia ilość czerwonego i białego wina.

Drugi dzień to obrady grup roboczych FACEnetwork oraz popołudniowe Walne Zgromadzenie FACEnetwork, które omawiało istotne sprawy organizacyjne. Podczas kongresu nie były jeszcze znane wyniki przetargu na przygotowanie Europejskiego Poradnika Dobrych Praktyk Higienicznych więc świętowania z tego powodu jeszcze nie było.
Trzeci dzień to wizyty w serowniach i spółdzielczej dojrzewalni serów. Holandia to ojczyzna Goudy i większość z produkowanych tam serów należy do tego typu. Innym charakterystycznym zjawiskiem jest to, ze nieomal wszystkie sery dojrzewają w różnokolorowych powłokach serowarskich. Powłoki chronią sery przed pleśnieniem i stanowią atrakcyjną formę wykończenia.

Możemy pozazdrościć holenderskim producentom elastyczności w podejściu organów kontroli i możliwości powszechnego stosowania drewna, nie tylko w dojrzewalni.

Oczywiście nie zabrakło czasu na wiele spotkań i długie serowarów rozmowy, ale to już temat na inne opowiadanie. Poniżej fotoreportaż z kongresu. Następny, VII Kongres odbędzie się w październiku 2015 w Mediolanie.

Autor: Agrovis Podpuszczki i koagulanty, kultury bakterii! Zapraszamy do współpracy!

Logowanie

Login:

Hasło:Created by TERABAJT