AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

Warsztaty smaku – II Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych

Wielkim powodzeniem cieszyły się warsztaty smaku. W sobotę i w niedzielę uczestniczyło w nich ponad 150 osób. Dawid Nestoruk, szef warszawskiej restauracji Magiel Cafe, podczas sobotniej prezentacji omawiał możliwości kulinarnego wykorzystania sera w kuchni. Natomiast w niedzielę prezentował różne warianty łączenia sera i wina.

Henryk Piękoś, serowar od lat pracujący w farmerskich mleczarniach w Szwajcarii, dwukrotnie prezentował 5 ciekawych gatunków farmerskich serów szwajcarskich, specjalnie wybranych i przywiezionych na festiwal. Szczególne zachwyty wzbudził 18 miesięczny ser gruyere. Okazało się, ze oprócz umiejętności serowarskich, pan Henryk posiada też zdolności narracji i jego prezentacje przeciągały się poza planowany czas.

Udało się też sprowadzić do Lidzbarka wyjątkowy zestaw serów francuskich o zróżnicowanych cechach smakowo-zapachowych, wyprodukowanych w większości z mleka surowego. Sery prezentowali i omawiali Jean-François Clement i André Coquard, goście festiwalu i wykładowcy na seminarium. Zaprezentowano 6 serów, w tym 4 z mleka krowiego, 1 z owczego i jeden z koziego. Wszystkie degustowane sery zostały przedstawione w pliku: Opis Degustowanych Serów.

Mirek Sienkiewicz przeprowadził 3 pogadanki na temat samodzielnej, domowej produkcji jogurtów i kefirów. Tak, jak podczas wszystkich prezentacji, tu również uczestnicy mogli degustować omawiane produkty. W biurze festiwalowym można było od razu nabyć niewielkie porcje kultur jogurtowych i kefirowych do użytku domowego.

Sobotnio- niedzielne warsztaty smaku, podobnie jak i piątkowe seminarium były elementem realizacji edukacyjne funkcji festiwalu, do której organizatorzy przywiązują dużą wagę.

A PONIŻEJ, JAK ZWYKLE, KRÓTKI FOTOREPORTAŻ

Autor: Agrovis II Festiwal Czas Na Ser!

Created by TERABAJT