Wizyta na Litwie

W dniach 15-17 sierpnia przebywałem na Litwie na zaproszenie tamtejszych serowarów. Celem wizyty było uczestnictwo w lokalnym festiwalu sera. Moim zadaniem było uczestniczenie w jury oceniającym sery oraz poprowadzenie warsztatu smaku polskich serów farmerskich.

Od 2 lat rozwijamy kontakty z litewskimi serowarami farmerskimi. W zeszłym roku byli gośćmi naszego Festiwalu Serów Farmerskich i Tradycyjnych w Lidzbarku Warmińskim. W tym roku byli ponownie już z własnym stoiskiem. Zainspirowani naszym doświadczeniem postanowili na miarę swoich możliwości zorganizować podobną imprezę u siebie. Wydarzenie ma miejsce w Druskiennikach i towarzyszy odbywającemu się równocześnie festiwalowi folklorystycznemu.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Serowarów Litewskich, powstałe w ubiegłym roku, które skupia już ponad 30 członków. Stowarzyszenie nawiązało stosunki z Uniwersytetem w Kownie, w celu opracowania programu szkoleniowego dla małych serowarów. W tym roku stowarzyszenie wydało plakaty festiwalowe, kalendarz oraz ulotki opisujące główne etapy produkcji sera oraz charakterystyki głównych szczepów bakterii mleczarskich oraz ich przeznaczenia i zakresów rozwoju.

Do konkursu zgłoszono około 50 różnych serów: kozich, krowich i owczych, miękkich i twardych, świeżych i długo-dojrzewających. Zwycięzcą okazał się długo-dojrzewający ser owczy.

Na tegorocznym festiwalu zaprezentowało swoje wyroby około 10 wystawców. Przeważały sery długo-dojrzewające. Sprzedaż serów trwała przez około 6 godzin. W części merytorycznej wygłoszono dwa wystąpienia:
1. Gianaclis Caldwell –serowarka i autorka książek o serowarstwie farmerskim , mająca Gospodarstwo rolne w USA, w stanie Oregon przedstawiła dynamikę ukwaszenia i stopień demineralizacji skrzepu podczas obróbki sera w kociołku i wpływ na cechy sera.
2. Milda Keršienė z Uniwersytetu w Kownie – omówiła zasady doboru serów pod względem wyglądu i smaku.

Czas minął nam szybko i żegnając się z gospodarzami umówiliśmy się na kolejne spotkanie; oczywiście w Lidzbarku Warmińskim, oczywiście na 5 Ogólnopolskim Festiwalu Serów Farmerskich i Tradycyjnych w dniach 5-7 czerwca 2015.