AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

Na tej stronie znajdują się zdjęcia z życia Agrovis.

Aby obejrzeć zdjęcia wybierz z menu po prawej stronie kategorię.

W dniach 15-17 sierpnia przebywałem na Litwie na zaproszenie tamtejszych serowarów. Celem wizyty było uczestnictwo w lokalnym festiwalu sera. Moim zadaniem było uczestniczenie w jury oceniającym sery oraz poprowadzenie warsztatu smaku polskich serów farmerskich.

Od 2 lat rozwijamy kontakty z litewskimi serowarami farmerskimi. W zeszłym roku byli gośćmi naszego Festiwalu Serów Farmerskich i Tradycyjnych w Lidzbarku Warmińskim. W tym roku byli ponownie już z własnym stoiskiem. Zainspirowani naszym doświadczeniem postanowili na miarę swoich możliwości zorganizować podobną imprezę u siebie. Wydarzenie ma miejsce w Druskiennikach i towarzyszy odbywającemu się równocześnie festiwalowi folklorystycznemu.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Serowarów Litewskich, powstałe w ubiegłym roku, które skupia już ponad 30 członków. Stowarzyszenie nawiązało stosunki z Uniwersytetem w Kownie, w celu opracowania programu szkoleniowego dla małych serowarów. W tym roku stowarzyszenie wydało plakaty festiwalowe, kalendarz oraz ulotki opisujące główne etapy produkcji sera oraz charakterystyki głównych szczepów bakterii mleczarskich oraz ich przeznaczenia i zakresów rozwoju.

Do konkursu zgłoszono około 50 różnych serów: kozich, krowich i owczych, miękkich i twardych, świeżych i długo-dojrzewających. Zwycięzcą okazał się długo-dojrzewający ser owczy.

Na tegorocznym festiwalu zaprezentowało swoje wyroby około 10 wystawców. Przeważały sery długo-dojrzewające. Sprzedaż serów trwała przez około 6 godzin. W części merytorycznej wygłoszono dwa wystąpienia:
1. Gianaclis Caldwell –serowarka i autorka książek o serowarstwie farmerskim , mająca Gospodarstwo rolne w USA, w stanie Oregon przedstawiła dynamikę ukwaszenia i stopień demineralizacji skrzepu podczas obróbki sera w kociołku i wpływ na cechy sera.
2. Milda Keršienė z Uniwersytetu w Kownie – omówiła zasady doboru serów pod względem wyglądu i smaku.

Czas minął nam szybko i żegnając się z gospodarzami umówiliśmy się na kolejne spotkanie; oczywiście w Lidzbarku Warmińskim, oczywiście na 5 Ogólnopolskim Festiwalu Serów Farmerskich i Tradycyjnych w dniach 5-7 czerwca 2015.

Autor: Agrovis Zdjęcia

Created by TERABAJT