Na tej stronie znajdują się zdjęcia z życia Agrovis.
Aby obejrzeć zdjęcia wybierz z menu po prawej stronie kategorię.
W dniach 9-13 września przebywaliśmy we Francji na wizycie zorganizowanej przez AGROVIS na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Wzięli w niej udział przede wszystkim przedstawiciele nadzoru weterynaryjnego Podlasia, przedstawiciele zrzeszeń producentów, Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa Rolnictwa. Wszystko udało się dobrze zaplanować dzięki kontaktom w ramach Europejskiej sieci serowarów Farmerskich i Tradycyjnych FACEnetwork.
Celem tej wyprawy było zapoznanie się z francuskimi rozwiązaniami w zakresie stosowania elastyczności w podejściu do nadzoru nad mleczarską produkcją farmerską i rzemieślniczą.
We Francji dopuszcza się stosowanie zasad dobrej praktyki higienicznej, nie jest wymagany system HAACCP. Przy budowie i eksploatacji małych przetwórni dopuszcza się wiele odstępstw od zasad stosowanych w przetwórstwie przemysłowym. Np. nie ma wymogu osobnego WC przy przetwórni, drzwi mogą być drewniane pod warunkiem zabezpieczenia farbą wodoodporną, dopuszczone są drewniane półki w dojrzewalni, uproszczona jest dokumentacja mycia i dezynfekcji itp..
Mieliśmy szereg spotkań z przedstawicielami organizacji regionalnych i departamentalnych, przedstawicielami inspekcji sanitarnej, stowarzyszeniami producentów, władzami FACEnetwork.
Podróżowaliśmy po departamentach Hautes-Alpes i Isere cały czas w krajobrazie wysokich gór.
Odwiedziliśmy też 3 fermy serowarskie; dwie kozie i jedną owczą. Wszystkie produkowały sery z mleka surowego, kwasowo-podpuszczkowe i dojrzewające. Wszystkie serownie kontrolowały przebieg fermentacji mlekowej za pomocą aparatury do miareczkowania. Oglądaliśmy dokumentację badań w ramach samokontroli, dzienniki produkcyjne, zapisy dotyczące leczenia krów, mycia i dezynfekcji. Z reguły bada się obecność Listeria monocytogenes, Salmonella, Staphylococcus ureus i Escherichia coli. Dwa pierwsze mikroorganizmy stanowią kryteria bezpieczeństwa żywności. Ich obecność w produktach powoduje natychmiastowe wstrzymanie produkcji.