AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

Na tej stronie znajdują się zdjęcia z życia Agrovis.

Aby obejrzeć zdjęcia wybierz z menu po prawej stronie kategorię.

W marcu br wyprawiliśmy się na krótki rajd po terenie Saksonii, graniczącej z województwem dolnośląskim. Animatorem tej wyprawy był pan Sylwester, jeden z naszych aktywnych klientów z tamtego terenu. W dniu naszego przyjazdu do Wrocławia, zdążyliśmy jeszcze odwiedzić serownię i gospodarstwo agroturystyczne pani Barbary i pana Ryszarda, położone w urokliwym zakątku Kotliny Kłodzkiej. Hodowane jest tam pokaźne stadko kóz, którym dobrze się wiedzie na zboczu dość stromego wzniesienia. Mała, ale higienicznie wyposażona serownia umożliwia produkcję kozich smakołyków z surowego mleka.

Po zwiedzeniu farmy, zasiedliśmy w obszernej, tradycyjnej kuchni, przy dużym drewnianym stole racząc się naturalnymi, wręcz slow-foodowymi przysmakami serwowanymi przez panią Barbarę. Mogłem w końcu osobiście porozmawiać z jedną z bardziej aktywnych uczestniczek naszego serwisu, z którą często prowadziliśmy długie, serowarskie e-mailowe dyskusje.

W trakcie biesiadowania, autor reportażu z pewną obawą wyciągnął i poddał ocenie zebranych, własnoręcznie wyprodukowany serek typu charollais. Na szczęście, jego uszy miło połechtały pozytywne opinie smakujących, szczególnie pana Ryszarda. Jako, że czas nas gonił, opuściliśmy gościnną zagrodę i udaliśmy się na włości pana Sylwka, który przed wyjazdem za granicę ugościł nas noclegiem i częstował swoimi mlecznymi produktami. Miłą atmosferę wspomagała wyśmienita nalewka pani domu.

W Niemczech zwiedziliśmy 3 przetwórnie fermowe i jedną niewielka mleczarnię, przerabiającą skupowane ekologiczne mleko krowie i kozie. Po upadku NRD, na jej byłych terenach stopniowo odtwarza się tradycyjne, lokalne przetwórstwo mleka. Jakkolwiek oferta tego mleczarstwa nie jest tak wyszukana jak np. we Włoszech, czy Francji, ale podejście i sposoby przetwórcze są podobne. Zasadą jest, że tradycyjny produkt lokalny produkowany jest z mleka surowego. To zapewnia różnorodność produktów i bogactwo różnych smaków.

Dużym zaskoczeniem była wizyta w rodzinnej mleczarni, która mieściła się w niewielkim mieście, w domu jednorodzinnym stojącym przy rozwidleniu ulic. Przetwórnia mieściła się na parterze, a dojrzewalnia w piwnicach. Od strony główniejszej ulicy urządzono sklepik sprzedający wyroby własne oraz inne specjały lokalne.

Ciekawa była też wizyta w gospodarstwie, które produkuje ser podpuszczkowy, wysoko dogrzewany według francuskiej technologii sera comté. Są to kręgi o wadze około 40 kg, uzyskiwane z około 400 – 450 kg mleka.

Autor: Agrovis Zdjęcia

Created by TERABAJT