AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

Na tej stronie znajdują się zdjęcia z życia Agrovis.

Aby obejrzeć zdjęcia wybierz z menu po prawej stronie kategorię.

W tym roku na festiwalu serów Farmerskich i Tradycyjnych w Lidzbarku gościliśmy delegację serowarów litewskich. Goście byli zaskoczeni organizacją i programem festiwalu. Zostaliśmy zaproszeni do złożenia rewizyty. Na początku sierpnia skierowaliśmy się więc ku wschodnim rubieżom Rzeczpospolitej i przekroczywszy niepostrzeżenie granicę i 8 sierpnia wieczorem zameldowaliśmy się w Druskiennikach. Tam właśnie stowarzyszenie „Viva Sol” zorganizowało mały festiwal farmerskich serów litewskich.

9 sierpnia odwiedziliśmy gościnne gospodarstwo Rasy i Valdasa produkujących ciekawe gatunki serów kozich i krowich. Valdas przebywał jakiś czas we Francji, gdzie przyswoił sobie prawidłowe podejście do problemów przetwórstwa mleka na sery. Na miejscu jest sklep i mała restauracja, gdzie można zjeść posiłek składający się z lokalnych produktów, w dużej mierze pochodzących z ich gospodarstwa.

W sobotę, 12 sierpnia w Druskiennikach, od 10-tej do 12-tej odbywały się wykłady związane z serowarstwem, a od 12-tej do 18-tej trwała sprzedaż serów i innych lokalnych produktów spożywczych. Obok, na głównym deptaku otwarte były stoiska z różnymi produktami rzemieślniczymi, biżuterią, miodami, chlebem itp.

Podczas trwania festiwalu przeprowadzono 3 warsztaty smaku, w tym jeden z polskimi serami farmerskimi. Warsztat został nagrodzony brawami, a sery zostały wysoko ocenione przez uczestników.

Myślę, że te obie wizyty będą stanowiły początek współpracy i przyjaznych stosunków między serowarami polskimi i litewskimi.

Wracając do kraju zatrzymaliśmy się w Wiżajnach na zaproszenie Barbary i Mariusza Żeliszczaków ze Stowarzyszenia „Macierzanka” Od kilku lat organizują oni tam lokalny Festiwal Sera, na którym wystawiają się serowarzy z woj. Podlaskiego. Festiwalowi towarzyszy konkurs na najlepszy ser w kilku kategoriach. Posmakowaliśmy tam wielu kresowych przysmaków przepłukując gardła stosownymi do tego trunkami.

Wróciliśmy cali i zdrowi do Lidzbarka, a wrażenia z podróży zamieszczam w tym reportażu oraz towarzyszących mu zdjęciach.

Autor: Agrovis Zdjęcia

Created by TERABAJT