AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

Drugie szkolenie dla domowych i fermowych przetwórców mleka 8-10 października 2010

W dniach 8-10 października odbyło się drugie szkolenie dla farmerskich przetwórców mleka z całej Polski. W tej grupie było więcej osób, które już produkują sery i twarogi są w trakcie legalizacji działalności lub już otrzymały certyfikat weterynaryjny.

Kurs przebiegał podobnie jak ten pierwszy. Piątek był poświecony teorii. Uczestnicy zadawali wiele pytań dotyczących teorii i problemów przetwórstwa mleka. Duży nacisk został położony na znaczenie drobnoustrojów w procesie produkcyjnym. Omówiono grupy drobnoustrojów pożytecznych oraz szkodliwych oraz ich wpływ na przebieg procesów produkcji i dojrzewania serów i twarogów.

Dzień drugi poświęcony był zajęciom praktycznym. Wyprodukowano serek faisselle, serek charollais, wilgotny twaróg oraz ser podpuszczkowy. Uczestnicy zapoznali się z metodami oceny kwasowości mleka. Trenowali oznaczanie kwasowości metodą miareczkową. Obserwowali też metodę nakładania powłoki na ser dojrzewający.

W trakcie ćwiczeń była możliwość degustacji w/w produktów oraz ukwaszonej odpowiednimi kulturami aromatycznej, orzeźwiającej w smaku śmietany.

Kursanci przywieźli ze sobą próbki serów, które degustowano podczas wspólnej kolacji. Trzeba przyznać, że poziom jakościowy tych serów był więcej niż zadowalający.

Ostatniego dnia omawiano prawne i sanitarno-higieniczne aspekty produkcji farmerskiej i z mleka surowego.

Przedstawiono obowiązujące przepisy oraz wzory dokumentów niezbędnych dla zarejestrowania działalności Marginalnej, Lokalnej i Ograniczonej.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali zaświadczenie o ukończeniu kursu oraz pamiątkowe zdjęcie całej grupy i organizatorów.

Poniżej fotoreportaż ze szkolenia. Dla powiększenia zdjęć należy na nie kliknąć.

Autor: Agrovis Szkolenia naszego autorstwa

Created by TERABAJT