AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych

Druga edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Serów Farmerskich i Tradycyjnych już za nami. Według zgodnej opinii wystawców i zwiedzających było to doskonale zorganizowane, bogate w atrakcje prawdziwe święto smakoszy sera. Chwalono niezwykły klimat imprezy i serdeczna atmosferę. Na 20 stoiskach serowarskich, obleganych przez dwa festiwalowe dni, mali producenci z całej Polski zaprezentowali bogatą ofertę polskich serów z mleka krowiego, koziego i owczego. Smakowano, pytano, dyskutowano i oczywiście kupowano. Kolejne porcje serów szybko znikały w siatkach nabywców. Można także było zaopatrzyć się w tradycyjny chleb, mód, miody pitne, lody i ciasteczka. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty smaku. W ciągu dwóch dni, w dziewięciu sesjach uczestniczyło ponad 150 osób. Tylko w Lidzbarku można było spróbować smaku oryginalnych farmerskich serów z Francji i Szwajcarii, specjalnie sprowadzonych z na tę okazję. Opowiadali o nich specjaliści z Francji oraz szwajcarski serowar.
Wiele osób interesowało się samodzielną produkcją jogurtu oraz możliwością kulinarnego wykorzystania sera.
Inne atrakcje to Strefa Smakosza, w której wraz z talerzem francuskich serów można było spróbować jednego z 10 gatunków niepasteryzowanych piw. Oblegane było stoisko na którym szef kuchni Hotelu Krasicki na oczach widzów przygotowywał specjalną festiwalową zupę serową, którą następnie wraz z aktorką Edytą Olszówką częstował wszystkich chętnych.
Dzieci i dorośli uczestniczyli w konkursach rysunkowych i wiedzy o serze.
A wszystkim towarzyszyła dyskretna muzyka grupy z Krakowa, doskonale wpasowana w klimat festiwalu.
W piątek, w dniu przeznaczonym dla profesjonalistów, odbyło się sympozjum serowarskie w którym uczestniczyło 60 osób. Omawiano problemy istotne dla serowarstwa farmerskiego w Polsce i Europie. Specjaliści z Francji przedstawili sytuacje przetwórstwa farmerskiego we Francji oraz kilka ważnych problemów technologicznych. Przedstawiono też wyniki prac IV Kongresu Europejskiej Sieci Serowarów Farmerskich. Wieczorem podczas uroczystej kolacji ogłoszono wyniki konkursu i wręczono zwycięzcom nagrody.
Nagroda Główna dla Najlepszego Sera Festiwalu 2012 przypadła Małgorzacie Klaus-Wojas za „Ser Kozi Capra”.
Wszystko udało się wspaniale pomimo chwili grozy, którą sprawiła nam nieprzewidywalna pogoda. Niespodziewana wichura i silny deszcz w sobotę nad ranem spustoszyły festiwalowe stragany. Dzięki szybkiej decyzji dyrekcji Hotelu Krasicki imprezę błyskawicznie przeniesiono do obszernych podziemi hotelu.
Wszyscy uczestnicy wyczekują już z niecierpliwością trzeciej edycji, która odbędzie odbędzie się w Lidzbarku Warmińskim w dniach 7-9 czerwca 2013

 • Gala laureatów – II Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych

  W piątkowy wieczór, o godzinie 20-tej, w Sali restauracyjnej Hotelu Krasicki zebrało się około 70 osób, aby uczestniczyć w ogłoszeniu wyników Konkursu na Najlepszy Ser Festiwalu oraz w degustacji smakołyków przygotowanych przez szefa hotelowej kuchni, Krzysztofa Mazurka.
  Ceremonię wręczenia nagród poprowadził Bartek Zdanowicz. Jako pierwszy zabrał głos Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Artur Wajs, serdecznie witając wszystkich zebranych i życząc im wielu pozytywnych festiwalowych wrażeń.

  Następnie na scenie pojawił się Mirek Sienkiewicz, członek jury, który zaprezentował pozostałych jurorów. Przyznano 3 nagrody w różnych kategoriach oraz nagrodę główną.

  W tym roku z rąk Przewodniczącego Jury Jean-François Clémenta, otrzymała ją Małgorzata Klause-Wojas z firmy Capra-Campinos za „Ser kozi Capra” Pełne wyniki konkursu znajdują się na stronie w pliku „Wyniki konkursu na najlepszy ser festiwalu 2012”

  Organizatorzy przyznali także dwa wyróżnienia specjalne:

  – Agnieszce Kręglickiej za promowanie smaków żywności naturalnej, w tym serów, i życzliwe wspieranie idei festiwalu serów w Lidzbarku Warmińskim

  -Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK za konsekwentną promocję i osiągnięcia w zachowaniu tradycji serowarskiej w warunkach produkcji przemysłowej.

  Na koniec części oficjalnej został odczytany list gratulacyjny od Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacka Protasa.

  A potem padano polskie białe wino z winnicy Jadwigi i Marcina Lorków i rozpoczęło się kilkugodzinne biesiadowanie. W mistrzowskiej ofercie szefa kuchni nie zabrakło oczywiście akcentów serowych. A jak było zobaczcie Państwo sami.

   

   

  formy serowarskie, jogurt domowy, kefir, bakterie jogurtowe, jogurt naturalny, kultury jogurtowe, szczepionki kefirowe, formy do sera, podpuszczka, sery domowe, bakterie mleczarskie, szkolenie serowarskie, szkolenia serowarskie, wyrób serów, wyrób serów domowych, wyrób serów podpuszczkowych, wyrób serów kozich, wyrób serów twarogowych, produkcja serów twarogowych, produkcja serów podpuszczkowych, produkcja serów kozich

   

   

   

   

   

  A PONIŻEJ, JAK ZWYKLE, KRÓTKI FOTOREPORTAŻ

   

   

   

  Dla powiększenia zdjęć, proszę kliknąć dwukrotnie.

   

   

  Uczestników przywitał Burmistrz Lidzbarka Warminskiego-Artur WajsUczestników przywitał Burmistrz Lidzbarka Warminskiego-Artur Wajs Gość festiwalu-Edyta OlszówkaGość festiwalu-Edyta Olszówka
  Jury konkursu na Najlepszy Ser FestiwaluJury konkursu na Najlepszy Ser Festiwalu Nagroda dla Anny Łuczywek i Rafała DuszyńskiegoNagroda dla Anny Łuczywek i Rafała Duszyńskiego
  Nagroda dla Lucyny i Sylwestra WańczykówNagroda dla Lucyny i Sylwestra Wańczyków Nagroda dla Sylwi Szlandrowicz i Rusłana KozynkoNagroda dla Sylwi Szlandrowicz i Rusłana Kozynko
  Nagroda główna dla Małgorzaty Klause-WojasNagroda główna dla Małgorzaty Klause-Wojas I Marty SahajdakiewiczI Marty Sahajdakiewicz
  Puchar od Marszała WojewództwaPuchar od Marszała Województwa Specjalne wyróżnienie dla Mleczarni SPOMLEK

  Specjalne wyróżnienie dla Mleczarni SPOMLEK

  Laureaci i jurorzyLaureaci i jurorzy Dyplomy laureatów

  Dyplomy laureatów

  Widok saliWidok sali
 • Wyniki konkursu na najlepszy ser – II Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych

W piątek, 1 czerwca, w godzinach 10-13 tej obradowało jury konkursu na najlepszy ser festiwalu 2012.
Skład jury:

1. Jean-François Clément – firma Actilait – Przewodniczący
2. Anna Wrońska – Redaktor naczelna miesięcznika „Kuchnia”
3. André Coquard – firma Coquard
4. Wojciech Styś – technolog w Spółdzielczej Mleczarni Spomlek
5. Mirosław Sienkiewicz – technolog, lider Slow Food® Varmia

Komisja oceniła 55 serów nadesłanych na konkurs według arkusza ocen zaproponowanego przez J.P. Clément, mającego duże doświadczenie w zakresie oceny organoleptycznej. Każdy ser mógł uzyskać w ocenie maksymalnie 100 punktów. Przyjęto zasadę, że zwycięzca będzie wyłoniony pośród serów, które uzyskały powyżej 70 punktów.

W tym roku przyznano cztery nagrody.

Nagroda Główna dla Najlepszego Sera Festiwalu 2012 przypadła Małgorzacie Klaus-Wojas za „Ser Kozi Capra”.

W kategorii serów dojrzewających przyznano dwie nagrody:

Dla Sylwii Szlandrowicz i Rusłana Kozynko za „Ser Owczy Dojrzewający”
Dla Lucyny i Sylwestra Wańczyków za „Ser Górski Sudecki”

W kategorii inne formy mleka nagrodę zdobyli Anna Łuczywek i Rafał Duszyński za „Jogurt Miodowo-Cytrynowy”.

Laureatom wręczono dyplomy podczas uroczystej kolacji. Zwycięzca nagrody głównej otrzymał dodatkowo puchar ufundowany przez Jacka Protasa, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 • Seminarium – II Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych

  II Ogólnopolski Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych w Lidzbarku Warmińskim rozpoczął się już w piątek od seminarium poświęconego problemom małego serowarstwa. W Sali Hotelu Krasicki zgromadziło się około 60 osób: serowarów, miłośników serów tradycyjnych, przedstawicieli prasy i nadzoru weterynaryjnego. Wygłoszono 4 referaty:
  1. Wojciech Styś, Spółdzielcza Mleczarnia SPOMLEK – Proces produkcji i zalety serów z gamy OLD POLAND
  2. Jean-François Clément ACTILAIT – Sytuacja mleczarstwa farmerskiego we Francji
  3. André Coquard, Ets Coquard – Istotne parametry produkcji serowarskiej.
  4. Mirosław Sienkiewicz, lider Convivium Varmia Slow Food. Przyszłość serowarstwa farmerskiego w Europie. Raport z IV Kongresu Europejskiej Sieci Farmerskich Producentów Sera, który odbył się w Zafrze, w Hiszpanii.

  Podczas drugiej części seminarium zaprezentowano do degustacji zestaw wyjątkowych serów farmerskich sprowadzonych specjalnie z okazji festiwalu. Przedstawiono 6 serów: kozi, owczy i cztery krowie. Serom towarzyszyło czerwone wino z rejonu Mâcon, Côte de Brouilly 2007.

  Poniżej kilka zdjęć z seminarium.

   

   

  Miejsce seminariumMiejsce seminarium Większość słuchaczy stanowili serowarzyWiększość słuchaczy stanowili serowarzy
  WykładowcyWykładowcy Prezentacja serowarstwa farmerskiego we FrancjiPrezentacja serowarstwa farmerskiego we Francji
  Andre CoquardAndre Coquard Jean-Francois ClementJean-Francois Clement
  W serowarstwie najważniejsze są bakterieW serowarstwie najważniejsze są bakterie Wykłady Francuzów były tłumaczoneWykłady Francuzów były tłumaczone
  Wojtek Styś prezentuje zalety Old PolandWojtek Styś prezentuje zalety Old Poland Prezentacja Europejskiej Sieci Serowarów FarmerskichPrezentacja Europejskiej Sieci Serowarów Farmerskich
  Sery francuskie przygotowane do degustacjiSery francuskie przygotowane do degustacji Trzeba było przygotować ponad 60 porcjiTrzeba było przygotować ponad 60 porcji
 • Program festiwalu – II Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych

II Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych LIDZBARK WARMIŃSKI, 1-3 CZERWCA 2012 Piątek, 1czerwca, Hotel Krasicki**** 11.00-14.00 Obrady Komisji Konkursowej 14.30 Sympozjum serowarskie „Czas na Ser” skierowane do małych wytwórców i pasjonatów serów tradycyjnych 14.45 Prezentacja linii serów tradycyjnych „Old Poland” – przedstawiciel firmy Spomlek 15.10 Jak działa mleczarstwo farmerskie we Francji – Jean-Francois Clément „ACTILAIT”, szef laboratorium analizy sensorycznej produktów żywnościowych 15.40 Najważniejsze problemy technologiczne farmerskich producentów sera we Francji – André Coquard, właściciel firmy „Ets Coquard” obsługującej kilka tysięcy farm serowarskich we Francji 16.10 Przyszłość serowarstwa farmerskiego w Europie. Mirosław Sienkiewicz, lider Convivium Varmia Slow Food. Raport z IV Kongresu Europejskiej Sieci Farmerskich Producentów Sera. 17.00 Laboratorium Smaku – Prezentacja i komentowana degustacja serów francuskich. Prowadzenie: J.P. Clément, A. Coquard, M.Sienkiewicz 20.00 Ogłoszenie wyników konkursu na najlepszy ser festiwalu oraz wręczenie dyplomów 20.30 Uroczysta kolacja w historycznych podziemiach przedzamcza. II Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych LIDZBARK WARMIŃSKI, 1-3 CZERWCA 2012 Sobota, 2 czerwca, dziedziniec na przedzamczu 09.00 Oficjalne otwarcie festiwalu „Czas na Ser”  otwarcie stoisk serowarskich: degustacja i sprzedaż serów  miasteczko zabaw dla dzieci z konkursami i nagrodami  zagrody z żywymi zwierzętami dającymi mleko  degustacja festiwalowej zupy serowej w ogródku hotelowym  namiot „Strefa Smakosza”, a w nim talerz serów w towarzystwie polskich piw niepasteryzowanych i polskich win 10.30 Warsztat smaku – Sery farmerskie ze Szwajcarii 11.30 Warsztat smaku – Jak zrobić smaczny i zdrowy jogurt w domu? 12.30 Warsztat smaku – Jak wykorzystać ser w kuchni? 14.00 Warsztat smaku – Sery farmerskie z Francji 16.00 Warsztat smaku – Jak zrobić smaczny i zdrowy jogurt w domu? 18.30 Zamknięcie stoisk Niedziela, 3 czerwca 09.00 Otwarcie stoisk z degustacją i sprzedażą serów (program jak w sobotę) 10.30 Warsztat smaku – Sery farmerskie ze Szwajcarii 11.30 Warsztat smaku – Jak zrobić smaczny i zdrowy jogurt w domu? 13.00 Warsztat smaku – Sery farmerskie z Francji 14.00 Warsztat smaku – Jak wykorzystać ser w kuchni? 15.00 Zakończenie festiwalu Organizator Gospodarz festiwalu Partner strategiczny Honorowy Pat

 • Opis serów degustowanych podczas warsztatów smak – II Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych

Opis serów degustowanych podczas warsztatów smaku

 

Sery szwajcarskie

1. Tomme d’Anniviers

Produkowany z  surowego mleka krowiego, nisko dogrzewany. KonƐyƐtencje tego młodego,

dojrzewającego   min.   4   tygodnie   Ɛera,   można   ƐklaƐyĨikować   pomiħdzy   miħkkim   a

półtwardym. Smak łagodny, kremowo-mleczny, przy dłużƐzym dojrzewaniu może Ɛiħ pojawić

pikantna nuta.

 

2. Raclette du Valais AOC

Ser  z  mleka  krowiego  surowego,  dogrzewany  do  temperatury  38-42  stopni  Celsjusza.

Dojrzewający min. 12 tygodni. KonƐyƐtencja pół-twardy. Wyjątkowy Ɛmak wybitnie mleczny,

lekko kwaskowy, Wyczuwalne nuty ziołowo-owocowe charakteryƐtyczne dla łąk z miejsca

swojego pochodzenia, Valais.

 

3. Le Gruyere

Produkowany z mleka krowiego nie poddawanego żadnej obróbce termicznej, dziħki temu

zachowuje Ɛwoją naturalną Ĩlorħ bakteryjną i wyjątkowy Ɛmak. Ser zaliczany do grupy Ɛerów

wyƐoko  dogrzewanych,  doƑć  elaƐtyczny,  z  wiekiem  nabiera  kruchoƑci.     Smak  mocno

owocowy tym intenƐywniejƐzy im dłużƐzy czaƐ dojrzewania dochodzący do 24 mieƐiħcy.

 

4. Vacherin Friburgeois

Ser  produkowany  u  Ɛwoich  początków  Ɛezonowo,  z  mleka  krowiego  Ɛurowego,  z  krów

wypasanych na wysokogórƐkich, letnich paƐtwiƐkach kantonu Fribourg.   aliczany do Ɛerów

praƐowanych  nie  dogrzewanych.  Jedyną metodą  zamkniħcia ziarna,  jeƐt  mieƐzanie  go  po

proceƐie ciħcia Ɛkoagulowanej maƐy. Dojrzewanie trwa w zależnoƑci od miejsca produkcji od

6-9  tygodni.  Potrafi

delikatnie owocowy.

zadziwić  intenƐywnoƑcią  i  bogactwem  Ɛmaku.  Kremowo  pikantny,
1.Camembert

 

kremowej  konsystencji,  intensywny  bukiet  smakowo-zapachowy,  nuta  pieczarkowa  oraz

lekka pikantnoƑć pochodząca od bakterii czerwonej mazi.

 

2. Bleu de chèvre

Ser kozi półtwardy z przeroƐtem niebieƐkiej pleƑni, produkowany z mleka pasteryzowanego

w okolicach Lyonu. Waga około 3 kg. W przekroju jaƐny, prawie biały. Wiek około 2 mieƐiące,

miążƐz  lekko  kruchy, ale  doƑć łagodny, dobrze zharmonizowany z  bardziej  pikantną  nutą

wƐkutek działania pleƑni Penicillum roqueforti.

 

3. Reblochon laitier

Ser miħkki z mleka krowiego surowego, nisko-dogrzewany, ale praƐowany. Dojrzewa około

6-8 tygodni. Waga około 0,5 kg. MiążƐz  elaƐtyczny, kremowy. Smak Ƒmietankowy, łagodny.

W serach starszych bardziej wyrazisty. Produkowany w departamencie Savoie.

 • Warsztaty smaku – II Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych

Wielkim powodzeniem cieszyły się warsztaty smaku. W sobotę i w niedzielę uczestniczyło w nich ponad 150 osób. Dawid Nestoruk, szef warszawskiej restauracji Magiel Cafe, podczas sobotniej prezentacji omawiał możliwości kulinarnego wykorzystania sera w kuchni. Natomiast w niedzielę prezentował różne warianty łączenia sera i wina.
Henryk Piękoś, serowar od lat pracujący w farmerskich mleczarniach w Szwajcarii, dwukrotnie prezentował 5 ciekawych gatunków farmerskich serów szwajcarskich, specjalnie wybranych i przywiezionych na festiwal. Szczególne zachwyty wzbudził 18 miesięczny ser gruyere. Okazało się, ze oprócz umiejętności serowarskich, pan Henryk posiada też zdolności narracji i jego prezentacje przeciągały się poza planowany czas.

Udało się też sprowadzić do Lidzbarka wyjątkowy zestaw serów francuskich o zróżnicowanych cechach smakowo-zapachowych, wyprodukowanych w większości z mleka surowego. Sery prezentowali i omawiali Jean-François Clement i André Coquard, goście festiwalu i wykładowcy na seminarium. Zaprezentowano 6 serów, w tym 4 z mleka krowiego, 1 z owczego i jeden z koziego. Wszystkie degustowane sery zostały przedstawione w pliku: Opis Degustowanych Serów.

Mirek Sienkiewicz przeprowadził 3 pogadanki na temat samodzielnej, domowej produkcji jogurtów i kefirów. Tak, jak podczas wszystkich prezentacji, tu również uczestnicy mogli degustować omawiane produkty. W biurze festiwalowym można było od razu nabyć niewielkie porcje kultur jogurtowych i kefirowych do użytku domowego.

Sobotnio- niedzielne warsztaty smaku, podobnie jak i piątkowe seminarium były elementem realizacji edukacyjne funkcji festiwalu, do której organizatorzy przywiązują dużą wagę.

 

 

 

A PONIŻEJ, JAK ZWYKLE, KRÓTKI FOTOREPORTAŻ

 

 

 

Dla powiększenia zdjęć, proszę kliknąć dwukrotnie.

 

 

Daniel Nestoruk prowadził warsztaty kulinarneDaniel Nestoruk prowadził warsztaty kulinarne Z serem komponuje się wiele składnikówZ serem komponuje się wiele składników
Degustacja w trakcie warsztatówDegustacja w trakcie warsztatów Prowadzący degustację serów francuskichProwadzący degustację serów francuskich
Jean- Francois serwuje ser camembertJean- Francois serwuje ser camembert Andre Coquard z talerzem sera ComteAndre Coquard z talerzem sera Comte
Organoleptyczna ocena seraOrganoleptyczna ocena sera Przygotowywanie porcji degustacyjnychPrzygotowywanie porcji degustacyjnych
Różne sery francuskieRóżne sery francuskie Może też taki zrobię....

Może też taki zrobię….

Sery szwajcarskie prezentował serowar Henryk PiękośSery szwajcarskie prezentował serowar Henryk Piękoś Deska serów szwajcarskichDeska serów szwajcarskich
Pan Henryk i krążek Tomme d'AnniviersPan Henryk i krążek Tomme d’Anniviers Omawianie produkcji jogurtu w domuOmawianie produkcji jogurtu w domu
Sery z warsztatówSery z warsztatów
 • Festiwalone foto impresje – II Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych

Więcej zdjęć znajdziecie Państwo w galerii.

Autor: Agrovis Podpuszczki i koagulanty, kultury bakterii! Zapraszamy do współpracy!

Logowanie

Login:

Hasło:Created by TERABAJT