AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

FAQ, czyli często zadawane pytania.

Aby obejrzeć treść wybierz temat z menu po prawej stronie.

Jak dobierać kultury mleczarskie?

Ze względu na różnorodność produktów mleczarskich i ich odmienne cechy zapachowo – smakowe, do ich produkcji należy używać różnych bakterii o różnym działaniu technologicznym. Generalnie można kultury mleczarskie podzielić na kultury podstawowe i dodatkowe. Rolą kultur podstawowych jest ukwaszenie mleka poprzez fermentację laktozy do kwasu mlekowego. Ten proces jest podstawą produkcji sera, twarogu, śmietany, jogurtu itd. Ponadto, kultury podczas swojego rozwoju wytwarzają swoje enzymy, które później uczestniczą w różnym zakresie, w dojrzewaniu produktów.

Ze względu potrzebę uzyskania odpowiednich walorów produktów mleczarskich, w procesie produkcji potrzebne są także inne bakterie, o specjalnych, ukierunkowanych właściwościach. Np. produkcja aromatu w twarogach, śmietanie i jogurtach, wytworzenie oczek w niektórych serach, wytworzenie mazi na skórce serów lub produkcja serów pleśniowych.

Producenci kultur mleczarskich oferują różne gotowe preparaty o działaniu bardziej uniwersalnym, a także szczepy bakterii o bardzo specyficznym działaniu. W naszej ofercie, szczególnie na stronach firmy Coquard znajduje się wiele różnych propozycji kultur mleczarskich. Jest to spowodowane faktem wielkiej różnorodności serów produkowanych we Francji. W polskich warunkach najbardziej popularne produkty to sery twarogowe, sery twarde i półtwarde dojrzewające, o walorach zbliżonych do sera gouda i edamskiego oraz jogurty.

Do produkcji klasycznego twarogu i podstawowych gatunków serów miękkich i dojrzewających dobrze nadają się tradycyjne złożone kultury mleczarskie zaliczane do linii OMEGA.

Do produkcji śmietany, twarogów o wyższym aromacie oraz serów miękkich, krótko dojrzewających można użyć szczepionek z linii ALPHA.

Do tradycyjnego jogurtu domowego można użyć kultur z linii LAMBDA, szczególnie nr 6 i 7.

Inne linie bakterii, drożdży i pleśni to następny etap „wtajemniczenia”. Ich zastosowanie umożliwia uzyskanie różnych, wyjątkowych produktów o oryginalnych smakach i efektownym wyglądzie. W tym przypadku sugerujemy osobisty kontakt w celu przedyskutowania poszczególnych przypadków i uzyskania porady, co do doboru najlepszych kultur bakteryjnych.


Created by TERABAJT