AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

FAQ, czyli często zadawane pytania.

Aby obejrzeć treść wybierz temat z menu po prawej stronie.

Jak przechowywać kultury mleczarskie?

Firmy dostarczające koncentraty kultur bakteryjnych oferują je w trzech formach: płynnej, liofilizowanej i głęboko mrożonej. Forma płynna jest mało rozpowszechniona i kłopotliwa w handlu, i użyciu. Koncentraty głęboko mrożone przeznaczone są do jednorazowego zaszczepienia 5-10 tysięcy litrów mleka, a ich przechowywanie wymaga specjalistycznych zamrażarek.

Najlepszym rozwiązaniem dla domowych i fermowych przetwórców mleka są kultury liofilizowane. Liofilizacja to usunięcie wody poprzez zamrożenie produktu i odparowanie w próżni.

Kultury liofilizowane są trwałe i mogą być przechowywane przez długi czas.

W temperaturze chłodziarki (+4°C) można je przechowywać do 2 miesięcy, natomiast w temperaturze zamrażarki (-18°C) czas przechowywania przedłuża się do dwóch lat.

Ponieważ porcje kultur, nawet w opakowaniach dla małych przetwórców, są często zbyt duże, dla jednorazowego zużycia, nasuwa się problem, jak bezpiecznie je zużyć, nie powodując zniszczenia lub straty aktywności.

Oferowane przez nas kultury bakteryjne występują w dwóch rodzajach opakowań. Kultury firmy Hansen pakowane są w torebki z barierowego laminatu foliowego. Kultury firmy Coquard zapakowane są w plastykowe fiolki lub słoiczki.

Liofilizaty są bardzo higroskopijne ( tzn. bardzo chętnie wchłaniają wilgoć) i po zawilgoceniu zbrylają się i lepią, co uniemożliwia precyzyjne dozowanie.

Kultury Coquard łatwo dozować i po pobraniu odpowiedniej dawki wystarczy szybko zamknąć fiolkę koreczkiem i powtórnie umieścić w zamrażarce.

Kultury Hansen po rozcięciu torebki szybko przyklejają się do krawędzi. Torebki nie da się zamknąć powtórnie hermetycznie, a wiec ryzyko zbrylenia istnieje i jest tym większe, im dłużej używamy jednej torebki. Zalecane jest przesypanie zawartości do małego słoiczka ze szczelnym zamknięciem. Słoiczek i pokrywkę należy uprzednio wyparzyć wrzątkiem i dokładnie osuszyć. (można to zrobić np. w piekarniku).

Kultury liofilizowane dozuje się wprost do mleka, bez rozprowadzania w wodzie. Wiedząc jaki jest poziom proszku w opakowaniu wystarczy odsypać odpowiednią ilość. Proszek łatwo rozpuszcza się w mleku i wystarczy dobrze wymieszać.


Created by TERABAJT