W dniach 2-4 czerwca 2017 producenci i amatorzy tradycyjnych serów już siódmy raz spotkają się w Lidzbarku Warmińskim na przedzamczu i dziedzińcu Hotelu KRASICKI na VII Ogólnopolskim Festiwalu Serów Farmerskich i tradycyjnych. Festiwal „Czas na Ser” to święto serowej braci, to jedyna w Polsce impreza służąca odbudowie i rozwojowi tradycji serowarskiej oraz przywróceniu i promocji „zapomnianych” smaków. To miejsce spotkań, wzajemnej edukacji, wymiany doświadczeń i integracji środowiska małych producentów oraz miłośników tradycyjnych serów.
Festiwal buduje pozytywny wizerunek małych wytwórców, docenia ich wysiłek oraz promuje walory serów farmerskich i tradycyjnych, produkowanych zgodnie ze sztuką serowarską.
Pierwszy dzień przeznaczony jest dla producentów i osób głębiej zainteresowanych serowarstwem farmerskim i jego problemami. Planowane jest seminarium oraz ocena serów zgłoszonych do konkursu przez jury.. Udział w seminarium może wziąć każdy, kogo interesują technologiczne, sanitarne i prawne aspekty serowarstwa farmerskiego.
Piątek 2 czerwca, godz.15.00
Program seminarium:
Kolejne dwa dni będą otwarte i skierowane do festiwalowych gości, którzy będą mogli próbować i kupować różne polskie sery farmerskie, dostępne na co dzień tylko na lokalnych rynkach. Będzie tez możliwość zakupu kilku serów francuskich.
W tym roku znów spodziewamy się wizyty serowarów litewskich.
Zainteresowani będą mogli uczestniczyć w warsztatach smaku, podczas których będą mogli poznać sery na co dzień niedostępne na polskim rynku i wzbogacić swoją wiedzę o ich walorach i sposobach łączenia z innymi produktami. Pierwszy raz na warsztatach pojawią się sery z Austrii.
Program warsztatów:
Sobota.
11.00 Sery litewskie
12.15 Ser i oliwa, czyli jak łączyć różne sery i różne oliwy rzemieślnicze.
13,30 Sery i cydr, czyli jak trafnie połączyć sery i różne typy cydru.
15.00 Sery austriackie
Niedziela
10.00 Sery litewskie
12.15 Sery i cydr, czyli jak trafnie połączyć sery i różne typy cydru.
13.15 Sery i pasty cytrynowe, czyli sery po nowemu.
14.30 Sery austriackie
Jak zwykle, festiwalowi będzie towarzyszyć szereg atrakcji dla dorosłych i dla dzieci oraz spokojna, nastrojowa festiwalowa muzyka. Ciesząc się na spotkanie z Państwem, kolejny raz zapraszamy w dniach 2-4 czerwca do Lidzbarka Warmińskiego – serowej stolicy Polski!
Dalsze szczegóły wkrótce!!!
www.czasnaser@pl, www.agrovis.eu, www.lidzbarkwarminski.pl, www.hotelkrasicki.pl
——————————————————————————————————————————————————————
ZAŁĄCZNIKI:
Zasady dotyczące zgłaszania serów do konkursu
Zwycięzcy festiwalu:
1. Nagroda główna za najlepszy ser festiwalu: Zofia i Janusz Guzowscy (Kozi Las) za ser pleśniowy kozi kwasowo-podpuszczkowy typu „Chabichou”
2. 1 Nagroda w kategorii Sery podpuszczkowe dojrzewające: Lucyna i Sylwester Wańczyk (Wańczykówka) za ser owczy „Krasna Owieczka”.
3. 1 Nagroda w kategorii Sery świeże: Fundacja Wspólnoty Burego Misia za ser krowi „Prawie Grecczi Ser” w zalewie z oliwy z oliwek
4. 1 Nagroda w kategorii Sery wędzone: Wojciech Komperda (Bacówka Komperda) za „Ser Owczy Wędzony”
5. 1 Nagroda w kategorii Sery pleśniowe: Zofia i Janusz Guzowscy za ser kozi kwasowo-podpuszczkowy pleśniowy, z dodatkiem popiołu drzewnego typu Sainte Maure”
6. 1 Nagroda w kategorii „Inne wyroby z mleka”: Piotr Jarecki (Malinowy Chruśniak) za deser twarogowy z miodem i orzechami „De Serek”
7. Wyróżnienie w kategorii Sery pleśniowe: Stephane Lefevre (Owczarnia Lefevre) za ser pleśniowy owczy kwasowo-podpuszczkowy „Pasterz”
8. Wyróżnienie w kategorii Inne formy mleka: Katarzyna Fiebig-Błaszkowska (Głogowe Wzgórza) za „Jogurt-Chłodnik Litewski”