AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

Pierwsze szkolenie dla domowych i fermowych przetwórców mleka 1-3 października 2010

W dniach 1-3 października Firma AGROVIS przeprowadziła pierwsze szkolenie dla osób zainteresowanych domowym i farmerskim przerobem mleka. Uczestnicy przyjechali z całej Polski.

Kurs trwał 2,5 dnia. Piątek przeznaczony był na szkolenie teoretyczne. Podczas wykładów przekazano niezbędne minimum wiedzy technologicznej związanej z pozyskiwaniem mleka, składem mleka i znaczeniem jego poszczególnych składników.

Duży nacisk został położony na znaczenie drobnoustrojów w procesie produkcyjnym. Omówiono grupy bakterii pożytecznych oraz szkodliwych oraz ich wpływ na przebieg procesów produkcji i dojrzewania serów i twarogów.

Następnie uczestnicy poznali mechanizm działania podpuszczki, różne rodzaje skrzepów w mleku i metody oceny surowca możliwe do przeprowadzenia w warunkach domowych. Na zakończenie sesji omówiono dokładnie poszczególne etapy produkcji serów i twarogów oraz sposoby kontrolo procesu.

Dzień drugi poświęcony był zajęciom praktycznym. Wyprodukowano serek faisselle, serek charollais, wilgotny twaróg oraz ser podpuszczkowy. Uczestnicy zapoznali się z metodami oceny kwasowości mleka. Sami ćwiczyli oznaczanie kwasowości metodą miareczkową. Obserwowali też metodę nakładania powłoki na ser dojrzewający.

W trakcie ćwiczeń była możliwość degustacji w/w produktów oraz ukwaszonej odpowiednimi kulturami aromatycznej, orzeźwiającej w smaku śmietany.

Przez cały czas trwała ożywiona dyskusja, którą kontynuowano wieczorem, w czasie wspólnego posiłku w restauracji w centrum miasta.

Ostatniego dnia, w niedzielę przedstawiono prawne i sanitarno-higieniczne aspekty produkcji farmerskiej. Przedstawiono przepisy oraz wzory dokumentów niezbędnych dla zarejestrowania działalności Marginalnej, Lokalnej i Ograniczonej, tzw. MOL-a.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali zaświadczenie o ukończeniu kursu oraz pamiątkowe zdjęcie całej grupy i organizatorów.

Autor: Agrovis Szkolenia naszego autorstwa

Created by TERABAJT