AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

Na tej stronie znajdują się zdjęcia z życia Agrovis.

Aby obejrzeć zdjęcia wybierz z menu po prawej stronie kategorię.

Minęły 2 lata i znów wybraliśmy się do Turynu na kolejny, ósmy już Salone del Gusto, czyli Salon Smaku. W tym roku impreza trwała 5 dni i w tym czasie odwiedziło ją ponad 200 tysięcy osób, z tego 30% stanowili goście zagraniczni. Pod względem frekwencji był to rekordowy Salon w całej historii. Również po stronie wystawców padł rekord i przyjechało ich 910.

Po raz pierwszy Polska urządziła stoisko narodowe, które cieszyło się sporym zainteresowaniem zwiedzających. Można tam było popróbować, piwa, gęsiny, kiełbas, serów, miodów i soków. Cały teren wystawowy zmienił się w jeden wielki jarmark z dziesiątkami różnych smaków i zapachów. Jednym z głównych bohaterów był ser, w dziesiątkach kształtów i smaków. Większość serów została wyprodukowana z mleka surowego, według tradycyjnych receptur i była pielęgnowana w sposób naturalny.

Oprócz Salonu smaku odwiedziliśmy też jarmark w miejscowości Asti. W krajach Zachodniej Europy jest powszechnym zjawiskiem, że w określone dni tygodnia, wybrane ulice lub place udostępniane są lokalnym wytwórcom żywności, w celu możliwości bezpośredniej sprzedaży. Taka forma handlu pozwala przywrócić dawne, bezpośrednie relacje pomiędzy sprzedającym i kupującym. Dzięki temu tradycyjne, lokalne, pracochłonne produkty mają szanse przetrwania i Bronia naszego prawa do smaku.

Końcowym etapem pobytu była wizyta w centralnej dojrzewalni sera. W tym miejscu dojrzewa wiele gatunków sera produkowanych przez drobnych, wytwórców farmerskich. Sery są skupowane i pielęgnowane przez załogę dojrzewalni. Średni czas dojrzewania wynosi około 6 miesięcy. Sery dojrzewają z udziałem mikroflory powierzchniowej: pleśni, drożdży i bakterii mazi. Odpowiednia wilgotność zapewniana jest poprzez system drewnianych półotwartych drewnianych rur, rozprowadzających wodę z małego źródełka po całej dojrzewalni. Półki są tylko z niemalowanego drewna, najlepszego materiału do dojrzewania sera. Szkoda, że w Polsce niektóre służby kontrolne uparcie zwalczają drewno w serowni.

Poniżej krótki fotoreportaż z pobytu. W celu powiększenia zdjęcia należy kliknąć na nie dwukrotnie.

Autor: Agrovis Zdjęcia

Created by TERABAJT