AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

Na tej stronie znajdują się zdjęcia z życia Agrovis.

Aby obejrzeć zdjęcia wybierz z menu po prawej stronie kategorię.

Dnia 23 maja, w gminie Komańcza przeprowadziliśmy szkolenie serowarskie, które stanowiło część projektu ” Impreza plenerowa, Komańcza serem i miodem słynąca, jako element promocji produktów lokalnych”. Projekt został napisany przez GOK Komańcza w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy i sfinansowany za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Nasze Bieszczady w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich w zakresie małych projektów.

Do przyjazdu nakłoniła nas pani Jolanta, główny duch sprawczy całego przedsięwzięcia. Była to dla nas podróż przez całą Polskę, dodatkowo wydłużona przez objazdy, spowodowane powodziami w południowej części kraju.

Spotkanie miało miejsce w małym pensjonacie, położonym w miejscowości Wola Michowa, na trasie Komańcza – Cisna. Wzięło w nim udział kilkanaście osób zainteresowanych zagadnieniami przerobu mleka na sery i twarogi.

W sali kominkowej, która posłużyła za salę wykładową, urządziliśmy mała wystawę podstawowego sprzętu i dodatków do produkcji. Zaprezentowaliśmy także przykłady literatury i materiałów reklamowych dotyczącej fermowego przerobu mleka. Chociaż zdecydowana część była w językach obcych, to mogła uświadomić jak popularny jest domowy przerób mleka w innych krajach. Zainteresowaniem cieszyło się pierwsze polskie tłumaczenie poradnika „Sery” i prawie wszystkie przywiezione egzemplarze zostały sprzedane.

Podstawową część szkolenia stanowiła medialna prezentacja dotycząca znaczenia i wpływu różnych czynników na proces przerobu mleka oraz jakość produktów. Omówiono rodzaje skrzepów, technologie produkcji twarogu i serów, różnice pomiędzy serami miękkimi i twardymi. Szczególny nacisk został położony na znaczenie i rolę bakterii w procesach produkcji. Mali producenci często nie zdają sobie sprawy jak ważne jest zrozumienie roli drobnoustrojów, zarówno tych pożytecznych, jak i tych szkodliwych. Jest to czynnik decydujący o przebiegu produkcji i jakości serów i twarogów.

Aby szkolenie nie było tylko teoretycznym i nudnym wykładem, przygotowano także kilka doświadczeń praktycznych.

1. Pokazano wadliwy twaróg uzyskany z mleka surowego zakażonego mocno bakteriami z grupy coli.

2. Poczęstowano uczestników aromatyczną śmietaną ukwaszoną kulturą Alpha 3.

3. W trakcie wykładu 1 litr mleka został zaczepiony kulturą jogurtową VITAL. Po 4 godzinach uzyskano skrzep, a uczestnicy zdążyli jeszcze przed końcem szkolenia spróbować schłodzonego produktu.

4. Wieczorem dnia poprzedniego 5 litrów mleka zaczepiono kulturą Alpha 3 i zostawiono do ukwaszenia w temperaturze 22oC. Po 17 godzinach uzyskano piękny porcelanowy skrzep twarogowy z klarownym opływem serwatki. Ze względu na brak warunków skrzep został tylko pokrojony, aby pokazać jak wygląda i obkurcza się delikatne ziarno twarogowe.

5. W czasie szkolenia uzyskano też skrzep podpuszczkowy. Do 10 litrów mleka dodano kulturę Omega, odczekano godzinę i następnie dodano 35 ml podpuszczki Beaugel 50. Po około 30 minutach powstał zwięzły i jędrny skrzep. Pokazano pierwsze etapy obróbki, czyli pierwsze cięcie skrzepu, wzmacnianie, cięcie końcowe, a następnie dogrzewanie i dosuszanie do momentu właściwej zwięzłości ziarna.

Pewne zdziwienie wywołał fakt, że można tak prowadzić obróbkę skrzepu serowego i twarogowego, że serwatka pozostaje stosunkowo klarowna do końca procesu. Uczestnicy, zgodnie z namową prowadzących śmiało włączali się do dyskusji zadając pytania i dzieląc się swoimi spostrzeżeniami. Mleczarsko-serowarskie dyskusje trwały także podczas przerw kawowych i posiłku.

Po szkoleniu, okazało się, że z powodu nieprzewidzianych okoliczności musimy zmienić miejsce noclegu. Fakt ten okazał się dla nas szczęśliwy w skutkach, bo mieliśmy przyjemność nocować w przytulnym, malowniczo położonym pensjonacie klasztornym Sióstr Nazaretanek w Komańczy, w tym samym, w którym przebywał w odosobnieniu Prymas Stefan Wyszyński.

Wróciliśmy zadowoleni z tej dalekiej wyprawy, mając cichą nadzieję, że uczestnicy szkolenia dowiedzieli się czegoś pożytecznego i nie uznali spędzonego z nami czasu, za stracony.

Autor: Agrovis Zdjęcia

Created by TERABAJT