AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

Na tej stronie znajdują się zdjęcia z życia Agrovis.

Aby obejrzeć zdjęcia wybierz z menu po prawej stronie kategorię.

W dniach 12-14 . 10 .2011, wraz z Jerzym Wiśniewskim, uczestniczyliśmy w Niemczech, jako przedstawiciele firmy AGROVIS, w seminarium zatytułowanym „ Ekologiczna produkcja i przetwórstwo mleka i mięsa w dużych gospodarstwach” . Oprócz Polaków uczestniczyli w nim Rosjanie, Ukraińcy i Gruzini.

Spotkanie zostało zorganizowane w Dreźnie przez niemiecką firmę EkoConnect wraz ze szwajcarskim instytutem FIBL. Celem seminarium było praktyczne zapoznanie uczestników z możliwościami ekologicznej produkcji i przetwórstwa mleka i mięsa w dużych farmach hodujących kilkaset krów lub świń. Zwiedzaliśmy zarówno chlewnie obory jak i zlokalizowane w tych gospodarstwach przetwórnie mleka i mięsa produkujące wyroby z certyfikatem żywności ekologicznej. Wizyty przeplatane były krótkimi sesjami wykładów teoretycznych oraz warsztatami dyskusyjnymi na różne tematy związane z ekologicznymi aspektami produkcji.

Nas oczywiście najbardziej interesowała część mleczarska warsztatów. Zwiedzaliśmy dwa zakłady przetwórcze: mleczarnię ekologiczną o wydajności 100 tys. litrów dziennie, która przerabiała mleko skupowane od producentów ekologicznych oraz mleczarnię farmerską, przerabiającą dziennie do 10 tys. litrów ekologicznego mleka własnego i skupowanego w okolicy.

Na podstawie własnych obserwacji poczynionych podczas wizyt oraz wypowiedzi właścicieli i kadry zarządzającej w gospodarstwach i zakładach przetwórczych można wyciągnąć wnioski, że rolnictwo ekologiczne oraz przetwórstwo ekologiczne mleka, mięsa i innych produktów staje się w Niemczech znaczącą alternatywą i szansą na zwiększenie dochodów ze względu na szybko rosnące zainteresowanie i popyt na produkty ekologiczne. Obecnie około 20% żywności na rynku niemieckim ma już statut żywności ekologicznej. Dla porównania, w Polsce udział ten wynosi zaledwie 0,5%.

Należy sądzić, że w najbliższych latach podobne szanse otworzą się również przed rolnictwem ekologicznym w Polsce. Poniżej znajdą Państwo krótki fotoreportaż z tej wizyty.

Autor: Agrovis Zdjęcia

Created by TERABAJT