Warsztaty smaku – II Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych

Warsztaty smaku – II Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych

Wielkim powodzeniem cieszyły się warsztaty smaku. W sobotę i w niedzielę uczestniczyło w nich ponad 150 osób. Dawid Nestoruk, szef warszawskiej restauracji Magiel Cafe, podczas sobotniej prezentacji omawiał możliwości kulinarnego wykorzystania sera w kuchni. Natomiast w niedzielę prezentował różne warianty łączenia sera i wina.

Henryk Piękoś, serowar od lat pracujący w farmerskich mleczarniach w Szwajcarii, dwukrotnie prezentował 5 ciekawych gatunków farmerskich serów szwajcarskich, specjalnie wybranych i przywiezionych na festiwal. Szczególne zachwyty wzbudził 18 miesięczny ser gruyere. Okazało się, ze oprócz umiejętności serowarskich, pan Henryk posiada też zdolności narracji i jego prezentacje przeciągały się poza planowany czas.

Udało się też sprowadzić do Lidzbarka wyjątkowy zestaw serów francuskich o zróżnicowanych cechach smakowo-zapachowych, wyprodukowanych w większości z mleka surowego. Sery prezentowali i omawiali Jean-François Clement i André Coquard, goście festiwalu i wykładowcy na seminarium. Zaprezentowano 6 serów, w tym 4 z mleka krowiego, 1 z owczego i jeden z koziego. Wszystkie degustowane sery zostały przedstawione w pliku: Opis Degustowanych Serów.

Mirek Sienkiewicz przeprowadził 3 pogadanki na temat samodzielnej, domowej produkcji jogurtów i kefirów. Tak, jak podczas wszystkich prezentacji, tu również uczestnicy mogli degustować omawiane produkty. W biurze festiwalowym można było od razu nabyć niewielkie porcje kultur jogurtowych i kefirowych do użytku domowego.

Sobotnio- niedzielne warsztaty smaku, podobnie jak i piątkowe seminarium były elementem realizacji edukacyjne funkcji festiwalu, do której organizatorzy przywiązują dużą wagę.

A PONIŻEJ, JAK ZWYKLE, KRÓTKI FOTOREPORTAŻ