AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

Warsztaty smaku – IV Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych

Podczas IV edycji Festiwalu odbyło się 9 warsztatów smaku dla publiczności. W tym roku prezentowano sery francuskie, litewskie oraz niemieckie. Ponadto chętni mogli się zapoznać z domową metodą produkcji kefiru i jogurtu oraz posłuchać o wykorzystaniu sera w kuchni. Mimo niesprzyjającej pogody chętnych nie brakowało. Poniżej fotoreportaż, a dla ciekawych opis prezentowanych serów

Warsztat Smaku – Sery Farmerskie i Rzemieślnicze z Francji

1.Camembert
Ser miękki, pleśniowy z surowego mleka krowiego z regionu Normandii. W pełni dojrzały, o kremowej konsystencji, intensywny bukiet smakowo-zapachowy, nuta pieczarkowa oraz lekka pikantność pochodząca od bakterii czerwonej mazi.

2. Bleu de chèvre
Ser kozi półtwardy z przerostem niebieskiej pleśni, produkowany z mleka pasteryzowanego w okolicach Lyonu. Waga około 3 kg. W przekroju jasny, prawie biały. Wiek około 2 miesiące, miąższ lekko kruchy, ale dość łagodny, dobrze zharmonizowany z bardziej pikantną nutą wskutek działania pleśni Penicillum roqueforti.

3. Reblochon fruitier
Ser miękki z mleka krowiego surowego, nisko-dogrzewany, ale prasowany. Dojrzewa około 6-8 tygodni. Waga około 0,5 kg. Miąższ elastyczny, kremowy. Smak śmietankowy, łagodny. W serach starszych bardziej wyrazisty. Produkowany w departamencie Savoie.

4. Comte extra
Jeden z najbardziej cenionych francuskich twardych serów dojrzewających, wysoko-dogrzewany, produkowany z surowego mleka krowiego. Produkowany w departamentach Savoie i Haute-Savoie. Waga kręgu około 32-35 kg. Wiek około 8 miesięcy. Miąższ elastyczny, w serach starszych robi się lekko kruchy. Smak łagodny, z nutą orzechową.

5. Pate molle Brebis
Miękki ser owczy, dojrzewający z udziałem mikroflory powierzchniowej, produkowany z pełnego, surowego mleka. Waga około 200 gr. Wiek 3 tygodnie. Smak łagodny i orzechowy, współgra z aromatem lekkiego rozwoju bakterii czerwonej mazi na skórce. Ser z niewielką zawartością soli, mało słony.

Warsztat Smaku – Sery Farmerskie z Niemiec.

1.Ensmader Tomme – młody ser z mleka koziego, pasteryzowanego, z południa Niemiec, Badenia- Wirtembergia, okolice Stuttgartu, Maria Ehrlich-Ziegenhof Ensmad. Dojrzewa na maż w naturalnych piwnicach. Dość łagodny, półtwardy. Data produkcji: 19/04/2014

2.Bollheimer Farmhouse Gouda – Gouda farmerska z mleka krowiego, pasteryzowanego Ser twardy, sucha skórka, dojrzewający w powłoce. Data produkcji: 16/03/2014

3.Bollheimer Rotbachthaler – ser z mleka krowiego, pasteryzowanego. Ser półtwardy, dojrzewający przy udziale mikroflory powierzchniowej, tzw. mazi.
Region Pónocna Nadrenia – Westfalia, pomiędzy Bonni granicą Belgii
Olaf Seyd, Haus Bollheim Data produkcji: 25/03/2014

4.Ser owczy typu feta w solance z soli morskiej, z mleka pasteryzowanego.
Region Północna Nadrenia – Westfalia Karla & Seb Pasterz, Bioland Schäferhof.
Produkowany ręcznie według własnej receptury producenta. Data produkcji 16/03/2014

5.Roque blue – Ser z przerostem niebieskiej pleśni, z mleka owczego surowego. Środkowo-południowe Niemcy. Norbert & Berit Fischer, Langenburger Schafkäserei. Produkcja całkowicie ręczna. Dojrzewa w piwnicach ze sklepieniem. Data produkcji: 23/03/2014

Warsztat Smaku – Sery Farmerskie z Litwy

1 i 2 – Tradycyjne litewskie sery twarogowe, do dziś produkowane w warunkach domowych. Otrzymane w wyniku zmieszania mleka zsiadłego w sposób naturalny i surowego mleka świeżego w stosunku 1:1. Jeden naturalny, drugi z kminkiem. Smak świeży, lekko kwaskowy, kremowy od tłuszczu.

3 i 4 – Sery z surowego mleka owczego w kształcie serca. Są to sery kwasowo-podpuszczkowe o długim okresie koagulacji (do 24 godzin). Tekstura kremowa, smarowna, smak sera świeżego łagodny, wyczuwalna nuta charakterystyczna dla mleka owczego. Drugi z serów, trzytygodniowy, ze skórką pokrytą białą pleśnią, z wyraźnym bukietem smakowym sera owczego.

5 i 6 – 2 Sery nawiązujące do serów tomme, produkowanych w górskich rejonach Francji i Włoch. Pierwszy z nich dojrzewający 3 miesiące, wyraźnie pikantny w smaku. Drugi zakwaszony mieszanką samo ukwaszonego mleka i jogurtu, wysoko dogrzewany, dojrzewający 5 miesięcy, z nutką pikantną i słodkawą zarazem.

7 – Briujeras – ser typu gruyere, nazwa pochodzi od koguta rasy coq de bruyere (Tetrao urogallus) hodowanego w okolicach serowni „Varinis Puodas”. Ser wysoko dogrzewany, o wyrazistym smaku i zapachu, (obecność lactobacillus helveticus), bukiet bardzo bogaty, ale harmonijnie zrównoważony, typowy dla serów szwajcarskich.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

Autor: Agrovis IV Festiwal Czas Na Ser!

Created by TERABAJT