AGROVIS ...Serowarstwo Farmerskie i Rzemieślnicze...
kultury bakterii,
żywe kultury bakterii,
kultury bakterii do produkcji sera,
kultury bakterii do produkcji jogurtu,
kultury bakterii do produkcji twarogu,
produkcja sera,
produkcja twarogu,
produkcja jogurtu,
szkolenia serowarskie,
kursy serowarskie,
kotły serowarskie,
kocioł serowarski,
podpuszczka,
chlorek wapnia,
formy serowarskie,
krajacz skrzepu,
powłoka serowarska,
serowarstwo farmerskie,
sery farmerskie,
serowarstwo rzemieślnicze,

Na tej stronie znajdują się zdjęcia z życia Agrovis.

Aby obejrzeć zdjęcia wybierz z menu po prawej stronie kategorię.

Podczas wyjazdu do Włoch na Festiwal sera w Bra, dzięki uprzejmości gospodarzy naszego hoteliku w Salice Terme, udało się nam odwiedzić pobliskie gospodarstwo ekologiczne zajmujące się wyrobem serów farmerskich z surowego mleka.

W gospodarstwie pana Gerardo Lino hodowanych jest około 70 krów z gatunków endemicznych zagrożonych wyginięciem. Są to rasy Varzese i Cabanina, a pogłowie tych krów w całych Włoszech wynosi zaledwie kilkaset sztuk. Średni wiek zwierząt w stadzie wynosi około 8 lat, a dożywają one powyżej 20 lat. Krowy nie są zmuszane do bicia rekordów wydajności: mleczność wynosi około 10-15 litrów dziennie.

Oprócz krów, hodowanych jest także 40 sztuk kóz rasy saneńskiej, dających do 3 litrów mleka dziennie i 40 sztuk owiec, od których pozyskuje się po 1 litrze mleka.

Wszystkie zwierzęta karmione są tylko trawą i aromatycznym sianem. Są spokojne, zadowolone i niezestresowane. Trzymane są w pomieszczeniach półotwartych, właściwie częściowo osłoniętych wiatach, po których mogą się swobodnie poruszać.

Po gospodarstwie kręcą się też małe stadka lokalnych ras kur, gęsi i kaczek. Szczególną atrakcję stanowi małe stadko świń czarnej rasy, hodowane na wolnym wybiegu. Podobno ta rasa hodowana w ten sposób daje mięso o niezwykłych walorach smakowych, a wiadomo, ze włoskie szynki słyną na całym świecie. Świnki robią, co chcą, a ponieważ jak każda świnia lubią ryć, więc nic im do szczęścia nie brakuje. W noc poprzedzającą naszą wizytę lał intensywny deszcz i zamienił ich wybieg w piękne błotne kąpielisko, w którym zwierzęta z rozkoszą zażywały kąpieli.

Mleko od wszystkich zwierząt jest przerabiane przez żonę farmera w domowej serowni. Wyposażenie jest bardzo proste i składa się z dwóch kotłów osadzonych w metalowej obudowie, podgrzewanych gazem. Skrzep jest krojony ręcznie lirą i ręcznie obrabiany Kociołki nie mają odpływu i skrzep jest wybierany również ręcznie. Oprócz kociołków jest stół do ociekania, mata ociekowa i trochę foremek. I to wszystko. Produkuje się sery świeże i miękkie dojrzewające.

Trzeba podkreślić, że w małych serowniach produkcja serów świeżych i miękkich, pleśniowych, maziowych lub na suchą skórkę wymaga małych nakładów inwestycyjnych i stwarza możliwość dużego urozmaicenia produkcji. Surowcem do produkcji jest mleko od poszczególnych zwierząt lub jego mieszanina w różnych proporcjach. Serwatka służy jako surowiec do produkcji sera ricotta. Wszystkie sery produkowane są z mleka surowego. Kultury bakteryjne, pleśniowe oraz płynną podpuszczkę dostarcza lokalna firma zajmująca się obsługą mleczarstwa farmerskiego.

Sery dojrzewają i są pielęgnowane w pomieszczeniu nad serownią. Gotowe produkty sprzedawane są przede wszystkim w fermowym sklepiku, ozdobionym informacjami o serach, hodowanych zwierzętach i artykułach prasowych dotyczących gospodarstwa i jego serów. Poniżej, w załączeniu galeria zdjęć z wizyty.

Autor: Agrovis Zdjęcia

Created by TERABAJT