Wyprawa na Kresy

W tym roku na festiwalu serów Farmerskich i Tradycyjnych w Lidzbarku gościliśmy delegację serowarów litewskich. Goście byli zaskoczeni organizacją i programem festiwalu. Zostaliśmy zaproszeni do złożenia rewizyty. Na początku sierpnia skierowaliśmy się więc ku wschodnim rubieżom Rzeczpospolitej i przekroczywszy niepostrzeżenie granicę i 8 sierpnia wieczorem zameldowaliśmy się w Druskiennikach. Tam właśnie stowarzyszenie „Viva Sol” zorganizowało mały festiwal farmerskich serów litewskich.

9 sierpnia odwiedziliśmy gościnne gospodarstwo Rasy i Valdasa produkujących ciekawe gatunki serów kozich i krowich. Valdas przebywał jakiś czas we Francji, gdzie przyswoił sobie prawidłowe podejście do problemów przetwórstwa mleka na sery. Na miejscu jest sklep i mała restauracja, gdzie można zjeść posiłek składający się z lokalnych produktów, w dużej mierze pochodzących z ich gospodarstwa.

W sobotę, 12 sierpnia w Druskiennikach, od 10-tej do 12-tej odbywały się wykłady związane z serowarstwem, a od 12-tej do 18-tej trwała sprzedaż serów i innych lokalnych produktów spożywczych. Obok, na głównym deptaku otwarte były stoiska z różnymi produktami rzemieślniczymi, biżuterią, miodami, chlebem itp.

Podczas trwania festiwalu przeprowadzono 3 warsztaty smaku, w tym jeden z polskimi serami farmerskimi. Warsztat został nagrodzony brawami, a sery zostały wysoko ocenione przez uczestników.

Myślę, że te obie wizyty będą stanowiły początek współpracy i przyjaznych stosunków między serowarami polskimi i litewskimi.

Wracając do kraju zatrzymaliśmy się w Wiżajnach na zaproszenie Barbary i Mariusza Żeliszczaków ze Stowarzyszenia „Macierzanka” Od kilku lat organizują oni tam lokalny Festiwal Sera, na którym wystawiają się serowarzy z woj. Podlaskiego. Festiwalowi towarzyszy konkurs na najlepszy ser w kilku kategoriach. Posmakowaliśmy tam wielu kresowych przysmaków przepłukując gardła stosownymi do tego trunkami.

Wróciliśmy cali i zdrowi do Lidzbarka, a wrażenia z podróży zamieszczam w tym reportażu oraz towarzyszących mu zdjęciach.